Študenti zo Strednej priemyselnej školy elektrotechnickej (SPŠE) v Prešove sa vrátili zo svetovej súťaže RoboCup ako majstri. Ako sme informovali, z Istanbulu doniesli dva poháre, ktoré získali so svojím robotom Pinkiem v kategórii tanečník.
PREŠOV. Ide o prestížnu súťaž, ktorá sa organizuje od roku 2006 a takmer všetky krajiny sa v nej snažia presadiť. Aj tento rok bola konkurencia veľká, prevládali tímy z USA a Japonska. Súťažilo sa v kategórii futbal, robot záchranár a robot tanečník.
„Cieľom súťaže je povzniesť robotiku na takú úroveň, aby v roku 2050 hrali roboty futbal so skutočnými športovcami. V tejto kategórii sa nám doteraz nikdy nepodarilo presadiť, sú tam vyspelé tímy. Tento rok sme to skúsili s tanečníkom a mali sme úspech,“ povedal nám učiteľ, ktorý viedol študentov v rámci krúžkovej činnosti, Peter Vargovčík.
Zostrojili Pinkieho
Tím študetov zo SPŠE posilnil druhák z Gymnázia v Sabinove Matej Vargovčík. Nielenže spolu zostrojili Pinkieho, ale ich úlohou bolo vytvoriť preňho choreografiu na 5 minút, ale aj tanec, ktorý mal trvať 2 minúty na priestorovo limitovanom pódiu.
To mali urobiť ako družstvo jednotlivcov. V kategórii supertímov mali to isté zopakovať, ale spolu s tímami z Fínska a Číny a ich robotmi. Mali len 24 hodín na to, aby postavili choreografiu a spoločné vystúpenie.
„Mali sme obrovskú radosť, keď publikum tlieskalo, aj keď sme pri vystúpení urobili chybu,“ popísal nám bezprostredné pocity člen tímu Slavomír Kožár. Podľa neho najväčšími konkurentmi boli Japonci, Číňania, Singapúrci a Portugalci.
„Oni sú asi najväčší tigri a roboty im asi rastú na stromoch. My sme sa presadili aj vďaka spôsobu konštrukcie. Nepoužili sme skladačku ako väčšina, ale každý diel bola samostatná súčiastka a výhodou bolo aj to, že náš robot snímal hudbu cez mikrofóny. Pri tanci ho nezaskočil žiadny výpadok z rytmu,“ dodal Slavo Kožár.
Všetci z tímu tvrdo pracovali, konštruovanie Pinkieho im trvalo takmer 8 mesiacov a najťažší bol podľa nich hardvér. Tiež nakúpiť všetky súčiastky, ktoré sa na Slovensku zabezpečujú ťažko.
Oslavovali decentne
Štúdium posunuli na vyššiu úroveň a hoci ich to stálo dlhé hodiny driny, bavilo ich to a dosiahli úspech. Zaujímalo nás preto, ako ho oslávili. „Decentne. Jasné, že sme oslavovali, dali sme si pivko a pokecali, ale boli sme príliš unavení. Každý deň sme mali prácu od rána do večera, oslavovať budeme asi až teraz,“ povedal Patrik Sopko.
Opýtali sme sa tiež, čo plánujú ďalej a či sa pustia aj do robota futbalistu. Zhodli sa v tom, že aj chceli, ale súčiastky, ako sú motory a snímače, sú pre nich veľmi drahé. Keď sme sa zaujímali, akú chybu na súťaži urobili, Matej Vargovčík nám prezradil, že zabudli zapnúť spodnú časť a robot hýbal len hlavou a rukami. Porota našťastie videla aj iné ich vystúpenia a vedeli, že robot to dokáže.
Prešovský samosprávny kraj ako zriaďovateľ SPŠE úspech kolektívu ocenil tým, že na účet školy poukázal sumu 30-tisíc eur. „Peniaze sú určené na technické vybavenie učební,“ uviedla hovorkyňa Veronika Fitzeková.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári