PREŠOV. V Prešove máme niekoľko vzácnych a zaujímavých stromov. Zaujímavým unikátom je však ginko.
Je to nevšedný zástupca rastlinného rodu, ktorý biologicky nepatrí ani medzi ihličnaté, ani listnaté dreviny, ale považuje sa za dôkaz ich vývojového prepojenia.
„Má prastarý rodokmeň, v geologickom vývoji Zeme bol najviac rozšírený v druhohorách. Najviac fosílií ginka sa našlo v Číne, preto sa za jeho pôvodnú domovinu považuje juhovýchodná Ázia. Zachránil sa vďaka čínskym mníchom, ktorí ho ako raritu pestovali v kláštorných záhradách. Z Japonska do Európy bol dovezený v roku 1730,“ informovala Viera Ježíková z Mestského úradu v Prešove.
Prešovčania strom obdivujú
V meste sme stretli takých ľudí, ktorí strom poznajú, no i takých, čo o strome netušia. „Ginko je veľmi zaujímavý strom. Často som sa pod ním hrala a naháňala. Milujem, keď sa v Záhrade umenia premietajú filmy, vždy sa idem toho čarovného stromu dotknúť,“ povedala nám Lucia Repovská (34), ktorá býva neďaleko Prešova.
Marek Saloka (32) z Prešova o prešovskom ginku nikdy nepočul. „Vôbec neviem, ktorý je to strom. A nepoznám vlastne žiadny vzácny strom v meste.“
Strom prišiel do Prešova v medzivojnovom období
Do hradobnej priekopy vPrešove sa zástupca toho vzácneho druhu dostal v medzivojnovom období 20. storočia a dodnes jeho symetrická koruna s priebežným, v hornej časti rozdvojeným kmeňom, dominuje centrálnemu priestoru Záhrady umenia.
„Typický je tvar jeho listov, ktoré majú vejárovitú listovú čepeľ spojených ihlíc rozdelenú na dva laloky. Ich farba je svetlozelená a v jeseni sa sfarbuje do svietivo zlatožltej,“ uviedla V. Ježíková.
Iný zástupca tohto rodu v takom veku v Prešove nie je. Charles Darwin tento druh stromu nazval žijúcou skamenelinou. Prirodzený výskyt ginka v dnešných časoch je obmedzený len na neveľké územie východnej Číny.
Ginko je liečivé
Ginko patrí medzi stromy s veľkou liečivou silou. Číňania, Japonci i Kórejci ho považovali za posvätný strom a vysádzali ho v okolí chrámov a iných uctievaných miest.
V 18. storočí sa introdukciou rozšíril v parkoch a botanických záhradách Európy ako vzácny zbierkový strom dovezený z dobrodružných výprav po Ázii.
V Hirošime bolo nájdené ginko, ktoré v kilometrovej vzdialenosti od epicentra prežilo výbuch atómovej bomby.
čor
Autor: čor
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári