Venčenie psov na sídliskách už roky spôsobuje spory. Nie každý majiteľ totiž za svojím štvornohým miláčikom aj upratuje. Tí, čo psov nemajú, sa sťažujú na znečistené trávniky, majitelia zase tvrdia, že ich nemajú kde venčiť. Susedské hádky a spory mali vyriešiť venčoviská.
PREŠOV. Radnica chcela problém vyriešiť. Vlani uviedla do života projekt venčovísk, ktoré mali zlepšiť stav verejného priestranstva. Vzniklo ich osem v rôznych častiach mesta na nevyužívaných detských pieskoviskách.
„Princíp bol založený na štartovacej dávke feromónov, ktorý priláka psa na vykonanie potreby s následným odstránením exkrementu do koša, ktorý spolu s lopatkou tvorí celkové venčovisko,“ uviedla hovorkyňa radnice Veronika Gazdová.
Dodala, že v rámci legislatívy je definovaný exkrement ako nebezpečný odpad, ale je možné umiestňovať ho do zmesového komunálneho odpadu, teda do typizovaných odpadkových košov.
Ľudia o nich nevedia
Radnica prevádzku po roku hodnotí ako čiastočne úspešnú. Podľa hovorkyne Gazdovej údržba venčovísk je vykonávaná periodicky každé dva týždne, alebo podľa potreby. Dokonca sa aj prekopávajú dvakrát ročne.
Hľadali sme ich, a aj psičkárov sme sa opýtali, či o nich vedia.
„Ja som nikde v svojom okolí nevidela označené venčovisko. Neviem, kde sú, takže svojho psa venčím v okruhu bydliska ako väčšina susedov,“ povedala nám Jana Sošková.
Podobne reagovala ja Ľubica Vargošková. Vraj o nich ani len nepočula. Pri prechádzkach si ich doteraz nevšimla. Podotkla však, že ona výkaly za svojím psíkom čistí. Na prechádzku ide vždy vyzbrojená vrecúškami a rukavicami. „ V iných mestách majú na košoch pripevnené aj vrecká na výkaly, tu som to nevidela. Možno by aj majitelia veľkých psov čistili trávniky, keby boli vercká po ruke, už by sa nemohli vyhovárať,“ dodala.
Postrehla tiež, že majitelia veľkých psov sa s upratovaním neobťažujú.
Neoznačené venčoviská
Ľudia sú teda na pochybách, čo je ešte pieskovisko a čo je venčovisko. Ako sme sa presvedčili na sídlisku Sekčov, konkrétne na Ďumbierskej ulici, mamičky venčovisko považujú za pieskovisko.
Ceduľa tam síce je, ale značku psa takmer nevidno, kôš nie je nijako označený a po lopatke, ktorá by mala byť súčasťou venčoviska, niet ani stopy.
Kto o tomto priestore nevie, môže ho považovať za pieskovisko. Ľudia zo susedstva nám potvrdili, že sa tam bežne hrajú deti.
„ Asi by som dovolila aj svojim deťom, nevšimla som si žiadne označenie,“ povedala nám mamička Marcela.
Pritom venčoviská by mali byť napúšťané feromónmi a tie by mali psíkov prilákať, aby potrebu urobili práve tam. Psy si toto miesto však vôbec nevšímajú.
Na Sídlisku III je situácia trochu lepšia. Venčoviská sú označené ceduľami s informáciou umiestnenou na odpadkovom koši.
Podľa hovorkyne radnice Veroniky Gazdovej, mesto chýbajúce označenia doplní. Nateraz však v mestskej kase na to chýbajú zdroje.
ZISTILI SME
Venčoviská chcú vylepšiť plotom
Voľné priestranstvá čistia nezamestnaní v rámci malých obecných služieb. Podľa hovorkyne Gazdovej tento úkon robia raz za dva týždne a týka sa to aj zberu psích exkrementov.
Primátor pred časom avizoval iniciatívu vytvoriť ohradené venčoviská, ktoré by slúžili na venčenie psov a tiež osadenie zákazových tabúľ venčenia v blízkosti detských ihrísk, škôl a škôlok. Táto vízia by sa za predpokladu, že budú schválené finančné prostriedky, mohla naštartovať ešte tento rok. Zatiaľ je však len v podobe plánov.
Mestská polícia doteraz skontrolovala vyše 500 psičkárov. Zistili desiatky priestupkov a okolo 50 majiteľov psov riešili blokovou pokutou za chýbajúcu známku, čo znamená, že majiteľ nezaplatil daň za psa. Pokuty a napomenutia sa týkali aj opakovaného znečisťovania voľného priestranstva. Pokuty pre psičkárov sa pohybujú do výšky 33 eur.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári