PREŠOV. V prešovskej nemocnici ratujú ľudí. „V nemocnici máme zvýšený počet pacientov, ktorým prišlo zle z tepla. Rizikovou skupinou sú deti a starší ľudia. No sú to aj zdraví ľudia, ak to preženú s pobytom na slnku a sú dehydrovaní,“ informovala hovorkyňa Fakultnej nemocnice s poliklinikou (FNsP) J. A. Reimana v Prešove Renáta Koziaková.
Takmer dennodenne je zle z vysokých teplôt Prešovčanke Anne Kuzmiakovej (51). „Mám vysoký tlak. Zmeny počasia mi robia zle. Mám závraty, strácam rovnováhu, nedobre vidím a bolí ma hlava. Je to nepríjemné,“ posťažovala sa nám.
Nepríjemne je z tepla často i Jolane Medvecovej (48). „Často sa mi točí hlava a nemôžem v tomto sparne dýchať. No proste katastrofa.“
Lekár: Nepite pivo ani miešané drinky
V lete treba mať zabezpečený neustály príjem tekutín - optimálne čistej vody z verejných vodovodných sietí, pramenitej stolovej vody.
„Minerálna voda nie je najvhodnejším riešením pre dlhodobý pitný režim, keďže jej väčší príjem môže spôsobovať nadmerný prísun niektorých minerálov, ktorých vyššie množstvo môže spôsobiť zadržiavanie vody v organizme, alebo iné zdravotné problémy. Napríklad vysoký krvný tlak,“ uviedol epidemiológ FNsP J. A. Reimana Prešov Peter Kišac.
Vhodné sú balené vody pre novorodencov a batoľatá, ktoré majú optimálne zloženie. V teple je nutné vyhnúť sa alkoholickým nápojom.
„Alkohol zvyšuje úroveň metabolizmu, vylučovanie tekutín obličkami a rozširuje cievy, čo zaťažuje organizmus. Preto napríklad nie je vhodným nápojom ani pivo alebo miešané drinky, prípadne víno a strik,“ zdôraznil P. Kišac.
Ten neodporúča ani energetické nápoje, kávu, zelený a čierny čaj. „Určite nie je vhodné užívanie týchto nápojov v časoch nadmerne teplých dní.“
Jedzte ľahkú stravu
Stravu je vhodné zvoliť ľahšiu, s vysokým obsahom zeleniny a ovocia, ktoré obsahujú veľa vitamínov, minerálov a vody, prípadne je vhodné kombinovať ľahké zeleninové šaláty s duseným mäsom.
„Jedlá s vysokou náročnosťou na metabolizmus (vysoký príjem živočíšnych bielkovín a tukov) zbytočne zaťažujú organizmus a trávenie, preto nie sú veľmi vhodné,“ povedal Kišac.
DOBRÉ RADY
Na čo dbať pri vysokých teplotách
Radí epidemiológ Peter Kišac:
- Pohyb na slnku by mal človek obmedziť najmä v období medzi 11. – 16. hodinou, a to práve kvôli tomu, že slnečné žiarenie má najvyššiu intenzitu.
- Takisto je nutné vyhýbať sa horúcim priestorom, preplnenej MHD a takisto priestorom, ktoré sú nadmerne klimatizované.
- Pri vysokých teplotách je nutné zvoliť bavlnené oblečenie svetlých farieb, alebo oblečenie z prírodných materiálov, ktoré sajú pot a umožňujú tak organizmu potenie a vyžarovanie tepla a minimalizujú expozíciu organizmu slnečným lúčom.
- Ak plánujeme dlhší pobyt na slnku, je vhodné sa predtým natrieť krémom s UV filtrami.
- Je nutné používať pokrývku hlavy, optimálne klobúk, ktorý lemom zatieni aj krk a je dostatočne priedušný, teda nezabraňuje vyparovaniu vody z vlasovej časti hlavy a prúdeniu vzduchu.
- Osvieženie alebo sprchovanie organizmu je veľmi vhodný spôsob ochladzovania. Musí to byť však vlažnou vodou.
čor
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári