tky.
PREŠOV. V súčasnosti platí režim, že každý obyvateľ s trvalým pobytom v Prešove môže priniesť na zberný dvor staré elektrospotrebiče, nábytok, sklo, plasty, dokonca aj biologický odpad. Stačí, ak sa preukáže občianskym preukazom. Realita je však taká, že dvory praskajú vo švíkoch a pracovníci si všimli, že na ne prichádzajú stále tí istí ľudia. Zvyčajne pracovníci firiem, ktoré zatepľujú bytovky. „Odpad môžu uložiť bez poplatku, ale my s tým máme náklady. Niektoré firmy to zneužívajú a vozia nám kvantum starých okien či stavebný odpad. Museli sme vyčleniť pracovníka, ktorý z okien vyberá sklo. To sa ešte dá zhodnotiť, ale s drevenými rámami je už problém,“ povedala nám riaditeľka TsMP Andrea Marcinková.
Vedú si evidenciu
Majú síce evidenciu prineseného odpadu, ale neexistuje systém, ktorý by odhalil ľudí, ktorí zberné dvory zneužívajú. Podľa riaditeľky Marcinkovej sa to pri súčasnom režime nedá ustrážiť. V každom prípade sa na likvidáciu skladáme všetci tým, že za komunálny a drobný stavebný odpad mestu platíme 0,054 eura na osobu a deň. „Poznám ľudí, ktorí si prerábajú chalupy na vidieku, ale odpad dovážajú do Prešova, lebo tu majú trvalý pobyt. Keby mali ísť na prekladisko na Cemjatu, tam by museli zaplatiť. Je pravda, že niektorí to zneužívajú,“ povedal nám Juraj Jakab.
Zamestnanec istej stavebnej firmy, ktorá na Sekčove vymieňa okná, nám povedal, že odpad vlastne patrí ľuďom, pre ktorých službu robia, a teda obyvateľom mesta. „Neviem, prečo by mala firma za to platiť, a ak, tak by sa náklady na práce zvýšili. Je to naša dobrá vôľa, že sklo zo starých okien vyberieme a všetko vyvezieme,“ poznamenal robotník Patrik.
Stavebný odpad pri kontajneroch
Viacerí ľudia sa zhodli v tom, že už nie je toľko čiernych skládok stavebného odpadu okolo panelákov a kontajnerov, ako v minulosti. „Stále sa nájdu takí, ktorí staré okná, dvere či garniže jednoducho vyhodia ku kontajnerom. Hovorí sa, že sú za to pokuty, ale ešte som nepočula, že by ju niekto dostal,“ poznamenala Tereza Janigová.
Zelený odpad zhodnotia
V letnom období sa hromadí aj takzvaný zelený odpad. Kosia sa trávniky, ľudia upravujú záhrady, a tak nás zaujímalo, čo s tým TsMP robia. „Máme dohodu s istou firmou, ktorá od nás trávu kupuje a vyrába z nej hnojivá. Ani to však nie je jednoduché, lebo ľudia k nám zvážajú nielen trávu, keďže je pomiešaná s konármi a kameňmi. Musíme zmes triediť, aby sa to dalo zhodnotiť,“ vysvetlila.
Zistili sme
Technické služby pripravujú opatrenia
Vedenie spoločnosti chce situáciu riešiť a v týchto dňoch pripravuje nový prevádzkový poriadok na zberných dvoroch. Ten plánujú na budúci týždeň predložiť predstavenstvu spoločnosti a po schválení zakomponovať do nového všeobecne záväzného nariadenia.
Chcú zaviesť nový systém odkladania odpadu, to znamená stanoviť určitý objem, napríklad jeden kubík odpadu. Keď niekto opakovane donesie väčšie množstvo, bude musieť zaplatiť poplatok. To by však museli mať iný systém na evidenciu a nie zošity, ako je to teraz. Možno by pomohol počítačový program a kamera.
Ďalším opatrením by malo byť to, že na zberný dvor bude môcť uložiť odpad len ten, kto sa preukáže, že má uhradený ročný poplatok za odpad. Nie je totiž žiadnym tajomstvom, že mesto má veľa neplatičov. Podľa riaditeľky Marcinkovej dôvod na opatrenia treba hľadať aj v tom, že náklady na likvidáciu odpadu sa stále zvyšujú. Tie zbytočné chcú eliminovať.
ak
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári