Mnohí amatérski zberatelia sa každoročne vracajú pod historickú Duklu a prehľadávajú miestne lesy. Pátranie po vojenskej munícii a artefaktoch ostáva veľkým lákadlom.
NIŽNÁ PISANÁ/VYŠNÁ PISANÁ. Obce v Údolí smrti vo Svidníckom okrese stále priťahujú hľadačov.
Pohyb takzvaných detektoristov je frekventovaný na miestach, kde v minulosti prechádzal front a prebiehali ťažké boje. Detektoristov zaujíma hlavne munícia a predmety z obdobia prvej a druhej svetovej vojny.
Svoje skúsenosti s hľadačmi majú dlhé roky obyvatelia Nižnej a Vyšnej Písanej. V oboch obciach došlo pred 66 rokmi k stretom nemeckých a sovietskych vojsk.
„Vojna sa končila, keď som mala tri roky, tí starší hovoria, že sa tu najviac bojovalo. Raz sa stalo, že na poli boli poskladané nájdené granáty, s ktorými sa hrali dvaja zvedaví chlapci, školáci, až došlo k výbuchu a oboch to roztrhalo,“ spomína Helena Vanátová z Vyšnej Pisanej.
Najzaujímavejšie sú vyznamenania
Každoročne počas leta navštevujú Údolie smrti návštevníci, ktorí si kúsok vojenskej histórie aj radi odnášajú domov. Podľa Petra Kuchtu sú najčastejšími hľadačmi nadšenci z Čiech a Moravy.
„Hľadajú najmä strelné zbrane a to už je problém nájsť. Zaujímavé sú pre nich odznaky a vyznamenania. Po lese je však stále veľa mínometných granátov. Miestni ľudia to už ani nehlásia, sú na to zvyknutí. Je to neustále riziko, pretože to zvyknú voziť autami nerozobraté aj s rozbuškou.“
Svoje skúsenosti s hľadačmi vojenských artefaktov majú aj múzejníci. „Je to dosť veľký problém, pretože nejde len o súčiastky, ktoré sa nachádzajú v zemi, ale dochádza aj ku krádežiam na našich zbierkových predmetoch, ktoré sú umiestnené na podstavcoch. Títo ľudia si neuvedomujú, že porušujú zákon. V prípade, že sa nájde nejaká súčiastka, alebo munícia, mali by o tom informovať Policajný zbor,“ hovorí zástupca riaditeľa Vojenského historického ústavu v Bratislave Miroslav Mihálik.
Vidina zisku s vysokým rizikom
Mnohí hľadači militárií o tom, že podľa zákona o ochrane pamiatkového fondu sú ich nálezy vlastníctvom štátu, vedia. Okrem zberateľskej vášne ich ženie aj lákavá vidina zisku. Vojenské artefakty sa veľmi dobre predávajú cez internet, kde sú predávajúci chránení rúškom anonymity.
Podľa hovorcu Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Prešove Daniela Džobanika sa úmyselní hľadači môžu dopustiť trestnej činnosti s trestnou sadzbou od štyroch do pätnásť rokov. „Svojím konaním sa môžu dopustiť aj trestného činu znehodnocovania kultúrneho dedičstva. V prípade munície môže ísť aj o trestný čin nedovoleného ozbrojovania a obchodovania zo zbraňami,“ uviedol Džobanik.
Len v prvých povojnových rokoch bolo v kraji zneškodnených viac ako 61–tisíc mín.
Zistili sme
Znehodnotenie kultúrneho dedičstva
Podľa hovorcu Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Prešove Daniela Džobanika sa úmyselní hľadači môžu dopustiť trestnej činnosti s trestnou sadzbou od štyroch do pätnásť rokov.
„Svojím konaním sa môžu dopustiť aj trestného činu znehodnocovania kultúrneho dedičstva. V prípade munície môže ísť aj o trestný čin nedovoleného ozbrojovania a obchodovania zo zbraňami,“ uviedol Džobanik.
iv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári