Mestská rada prijala pre poslancov odporúčanie, aby hlasovali za dodatok k rokovaciemu poriadku zastupiteľstva. Cieľom tejto úpravy je jednoznačne určiť kompetenciu poslaneckého zboru. Časť poslancov mala totiž pripomienky k tomu, že niektoré závery je problém aplikovať v praxi.
PREŠOV. Ako zdôraznila Štefánia Andračšíková (nez.), prax ukázala, že niekedy dochádza k mylným informáciám, alebo postupom počas rokovania mestského zastupiteľstva.
Na mestskej rade diskutovali aj o probléme svojvoľných odchodov a príchodov poslancov na zasadnutia, ospravedlnených a neospravedlnených účastiach, prípadne ak je poslanec síce prítomný, ale pred hlasovaním sa neprezentuje.
Sankcie za neospravedlnenú účasť však neriešili. Hovorili tiež o dĺžke diskusných príspevkov, keďže niektorým poslancom 5 plus 2 minúty vraj nestačí.
Zverejňovanie nepodporila väčšina
Medzi požiadavkami bolo aj zverejňovanie aktuálnych materiálov 3 dni pred zasadnutím mestského zastupiteľstva na webovej stránke mesta. Verejnosť totiž nemá možnosť do nich nahliadnuť, a tak nikdy nevie, o čom konkrétne a v akej podobe poslanci rozhodujú.
„Tento návrh nepodporila väčšina, za boli len traja. Ja osobne som za,“ povedal Stanislav Kahanec (KDH).
Mimochodom, s touto požiadavkou už na júlovom zastupiteľstve vystúpil poslanec Richard Drutarovský (SaS). Dokonca urobil aj to, že na svojej stránke materiály vopred zverejnil.
Andraščíková sa hlasovania zdržala. Podľa nej je tu riziko, že verejnosť nepochopí postupy a súvislosti, ktoré ovplyvňujú konečné rozhodovanie poslancov: „Každý materiál je špecifický a doplňujúce údaje obyvatelia aj tak nebudú mať k dispozícii.“
Sťahovanie materiálov obmedzia
V prešovskom mestskom parlamente sa často stáva, že plánované materiály sa stiahnu z rokovania aj po tom, čo je schválený program. Jednoducho, keď sa zdá, že by neprešli, primátor alebo poslanci dajú návrh na stiahnutie a rozhodovanie sa odkladá niekedy aj o niekoľko mesiacov.
„Dohodli sme sa, že návrh môže byť podaný aj v priebehu rokovania, ale schváliť to musia všetci, teda celé zastupiteľstvo,“ vysvetlil zmenu Kahanec. Zmeny rokovacieho poriadku sú teda pripravené, ale rozhodnúť o nich musia poslanci. Stane sa tak na zasadnutí 10. augusta.
Názory Prešovčanov
Chceli by ste, aby boli predkladané materiály na zastupiteľstvá dostupné na webovej stránke mesta?
František Janiga: „Zaujíma ma chod samosprávy. Sledoval som pravidelne televízne prenosy zo zastupiteľstva, ale často som nevedel ani o čom hovoria, ani za čo hlasujú. Chcel by som mať prehľad aspoň o tých, ktoré sa týkajú Sekčova.“
Margita Juščáková: „Som už na dôchodku a keby som mala možnosť, určite by som sa zaujímala, ako sa riešia sociálne veci v meste. Napríklad s tou potravinovou pomocou to vôbec nezvládli. Všimla som si, že ľudia chodia k tej výdajni na múku čakať aj niekoľko dní a je zatvorená.“
Martin Slavkovský: „Jarková ulica je už v hroznom stave. Sídliská tiež, veď sa tam niektoré úseky prepadávajú, chodníky sú rozdrobené a už aj nebezpečné. Viem, že nie sú peniaze, ale keď si berieme úvery na školy, malo by sa myslieť aj na cesty a nikto nás neinformuje, ako sa to bude riešiť.“
ak
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári