PREŠOV. Dôvodom na tieto opatrenia je fakt, že zberné dvory praskajú vo švíkoch a vo firemnej pokladnici je čoraz menej peňazí na vývoz a zhodnocovanie separovaného odpadu.
Podľa vedenia spoločnosti niektoré firmy dvory zneužívali a privážali tam množstvo stavebného materiálu. Často išlo o veľké množstvá starých okien, dverí, nábytku vcelku, ale aj zelený odpad, teda trávu pomiešanú s konármi.
Doteraz nevedeli odkontrolovať, ani vylúčiť z dvorov právnické osoby, ktoré by mali odpad vyvážať za poplatok na prekladisko v Cemjate.
V nedeľu už bude zatvorené
Zberné dvory budú od pondelka až do soboty otvorené v čase od 8.00 do 18.00. V nedeľu už teda nebude možné odpad ukladať.
„Pracovník zberného dvora skontroluje dovezený odpad vizuálne, ale tiež overí a zaznamená totožnosť osoby, ktorá odpad doviezla. Bude mať právo odmietnuť uloženie odpadu, ktorý nebude dovezený ako separovaný a položky odpadu, ktoré nie sú v súlade s novými pravidlami,“ uviedla riaditeľka TsMP Andrea Marcinková.
Zároveň zdôraznila, že zberný dvor je určený na bezplatné uloženie odpadu len pre fyzické osoby s trvalým pobytom na území mesta.
Zaviedli obmedzenia
Na zberný dvor povolia vstup len vozidlám s celkovou hmotnosťou do 3,5 tony. Začne platiť prísny zákaz ukladania odpadu od firiem a právnických osôb.
Pre ne podľa Marcinkovej umožnia objednať si veľkoobjemový kontajner VOK, alebo odvoz na prekládku v Cemjate za poplatok.
Zákaz tiež bude platiť pre materiály obsahujúce azbest. Ak aj bol odpad vyložený a zistí sa porušenie zásad, pracovník vyzve dovozcu, aby ho okamžite odstránil na vlastné náklady.
Čiernych skládok je menej
Keď sme niektorých ľudí informovali o nových pravidlách na zberných dvoroch, súhlasili. „Už sa konečne robí poriadok a zo sídlisk zmizli čierne skládky. Disciplína ešte nie je najlepšia, lebo pri kontajneroch sa vždy niečo nájde, ale dvory sú dobrá vec,“ povedal nám Stanislav Marcinko.
František Maľcovský nie je Prešovčan, ale uvítal by, keby aj ľudia na vidieku mali takú možnosť. „Opravujem si dom a všetok stavebný materiál musím voziť na Cemjatu. Poplatky veru nie sú nízke. Keby som ho mohol uložiť na zbernom dvore zadarmo, bola by to výhoda,“ dodal.
ZISTILI SME
Aké sú povinnosti dovozcu odpadu
Pri dovoze odpadu na zberný dvor je obyvateľ povinný prihlásiť sa u pracovníka zberného dvora a riadiť sa pokynmi obsluhy zberného dvora, je tiež povinný preukázať sa občianskym preukazom na zápis o uskladnení odpadu a identifikovať pôvod odpadu
Zoznam druhov a povolené množstvo:
objemný odpad – starý nábytok (len rozmontovaný), koberce, vane, umývadlá, radiátory, okná (10 kusov na domácnosť za rok)
drobný stavebný odpad – betón , tehly, obkladačky, dlaždice, keramika, omietky (max. jeden prívesný vozík za osobný automobil za rok)
sklo – obaly zo skla od nápojov, nádoby, tabuľové sklo, črepy
papier – noviny, časopisy, brožúry, katalógy, letáky, kalendáre, knihy, telefónne zoznamy, kartón
plasty – stlačené fľaše s uvoľneným vrchnákom z nápojov, umyté fľaše od octu, oleja, sirupov, fľaše od saponátov, šampónov a pod.
kovové obaly – plechovky od piva, konzerv, hliníkové kozmetické výrobky a fólie, obaly z kávy
tetrapaky (VKM) – škatuľové obaly od mlieka, džúsov, vína, smotany, pretlakov
biologicky rozložiteľný odpad – tráva, konáre, lístie - jednotlivo roztriedené, nie zmiešané
žiarivky – žiarivky, neónové trubice a iný odpad obsahujúci ortuť (Hg)
batérie a akumulátory
obaly od farieb, farby
elektrické a elektronické zariadenia - televízory, rádiá, počítačová, kancelárska a telekomunikačná technika, digitálne hodinky, biela technika a ručné elektrické náradie
oleje (motorové, jedlé)
pneumatiky - len z osobných áut v množstve 4 ks za rok
polystyrén, textil a knihy
ak
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári