PREŠOV. Jozef Janoško (32) z Ľubotíc (okres Prešov) spoznal polovicu sveta prostredníctvom jazykových kurzov.
S cestovaním a zároveň s učením jazykov začal ešte na strednej škole, keď odišiel na ročný výmenný pobyt do Ameriky. Zapáčilo sa mu to natoľko, že odvtedy cestoval nasledujúcich sedem rokov.
V Barcelone opravovalpočítače
Posledných šesť rokovžil Jozef Janoško v španielskej Barcelone.
„Išiel som tam na mesačný jazykový kurz, pretože som sa chcel naučiť po španielsky, ale nakoniec som tam zostal na dlhšie obdobie. Začal som totiž pomáhať v škole, kde som chodil na kurz, a tak som mal ďalšie školné zadarmo. V Barcelone bolo niekedy zvykom, aj keď to nebolo oficiálne povolené, že kto si hľadal prácu, na akékoľvek stĺpy alebo na semafory, na zastávky nalepil inzerát, pracovnú ponuku s kontaktom na seba. Niekedy to tam tak bežne fungovalo, tak si človek najrýchlejšie mohol nájsť prácu. Poradili mi to moji domáci, u ktorých som býval na začiatku. Raz som im opravil počítač a oni mi vnukli túto myšlienku,“ hovorí Janoško.
„Často v zahraničí môže prísť vhod vlastné hobby, mne to určite pomohlo a aj vďaka tomu, že som sa pohyboval medzi rôznymi ľuďmi, získal som nielen veľa známych, ale hlavne som spoznal mesto také, aké v skutočnosti bolo,“ podotýka.
Absolvoval päť jazykových kurzov v rôznych krajinách
Z Barcelony sa Jozef presúval aj do iných štátov, hlavne kvôli získaniu ďalších jazykových znalostí.
„V Španielsku som žil, ale to, čo som si zarobil, minul som na cestovanie, vôbec to však neľutujem. Absolvoval som tak dva jazykové kurzy v Rusku, jeden v Anglicku, Nemecku, vo Francúzsku, v Španielsku a momentálne rozmýšľam nad Talianskom. Ísť do cudziny za prácou nie je jednoduché, práve preto som väčšinou volil formu jazykových pobytov. Radím to aj všetkým mladým, ktorí chcú cestovať. Doma si nájdite nejaký kurz a vycestujte, takmer všade sa dá aj niečo privyrobiť, ale hlavne ste medzi miestnou komunitou, ktorá vám ukáže dané mesto a krajinu aj z tej inej strany, ako keď idete ako turista. Človek potrebuje mať aj šťastie na ľudí, ktorých stretne, ale ak nájde tých dobrých, potom sa ani v zahraničí necíti ako cudzinec. Posledných sedem rokov som žil takým kočovným životom a asi by som sa už mal usadiť, ale ktovie, kam ma moje nohy ešte ponesú,“ dodáva.
Zo všetkých krajín, ktoré prešiel, mu je najbližšie práve Španielsko: „Ľudia sú tam veľmi otvorení, ten ich temperament mi imponoval, ale sú nám dosť podobní. Cítil som sa medzi nimi už ako doma, preto som sa tam aj teraz bol opäť pozrieť, aj keď som sa z Barcelony len nedávno vrátil po šiestich rokoch.“
Čo pomôže?
Európsky portál pre pracovnú mobilitu (EURES) v Prešove takisto vychádza v ústrety tým, ktorí si chcú nájsť brigády či prácu v krajinách EÚ. „Ponuky pridávame denne, preto je potrebné ich aj priebežne sledovať. Poradíme, ako na to, čo všetko potrebujete, aby ste mohli pracovať v danom štáte,“ povedala Margaréta Gajdošová z EURES–u. V zahraničí sa študentom zíde aj karta ISIC, ktorá poskytuje viaceré zľavy.
via
Autor: via
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári