Obyčajné okrádanie. Tak hodnotia ľudia z Nižného Slavkova postoj vodární. Za napojenie na kanál im chcú účtovať obrovské sumy. Podľa firmy by mala jedna osoba za deň spotrebovať až 150 litrov vody. Merače vody im dať nechcú, ani napojiť na štátnu vodu. A tá pritom pramení v okolí ich obce a zásobujú ňou Prešov i Košice.
NIŽNÝ SLAVKOV. To, čo desiatky rokov považovali za svoju výhodu, teraz im má byť na príťaž. Preplácať majú vodu, ktorú ani neodoberajú. A to iba preto, že sa chcú napojiť na kanál, na ktorého výstavbu dala väčšinu peňazí únia v rámci projektu Čistá Torysa.
Vodárne im za to chcú účtovať paušál podľa smerných čísel uvedených v ministerskej vyhláške. A podľa nej to vychádza na 55 kubíkov vody ročne na osobu, čo je približne aj toľko eur. To znamená 150 litrov vody na osobu a deň. Za každého prihláseného v domácnosti na trvalý pobyt.
Ministerstvo životného prostredia odporúčalo obci dohodnúť sa s vodárňami. Jej šéfovia dohodu odmietajú.
Starosta Nižného Slavkova (okres Sabinov) Jozef Kamenický (SDKÚ) takýto postoj nechápe: „Spotreba vody sa na Slovensku znižuje, blíži sa k hranici hygienického minima 70 litrov na osobu a deň. Voda je drahá, ľudia šetria. A na dedine zvlášť. My sme tu zvyknutí využívať vodu z miestneho potoka. Ľudia si u nás nenapĺňajú bazény.“
Tisícky litrov nespotrebujú, ale platiť musia
Dedinčania z Nižného Slavkova majú vlastné skupinové vodovody. Na ne im merače vody odmietajú namontovať. Vraj to nedovoľuje vnútropodniková smernica vodární. V obci žije viacero viacpočetných rodín. Taká desaťčlenná rodina by teda, podľa vyhlášky z roku 2003, mala denne spotrebovať 1 500 litrov vody.
Jednou z takých rodín sú aj Spodníkovci. Manželia majú osem detí, z toho dve ťažko zdravotne postihnuté. Žije s nimi aj babka, ktorá má odrezané nohy.
„Ak my máme zaplatiť ročne za 550 kubíkov vody, teda 550-tisíc litrov vody, tak to nie je reálne. V žiadnom prípade by sme toľko nemohli spotrebovať. Viem si to vyrátať aj podľa toho, aký objem žumpy máme a aký objem fekálií sme dávali na likvidáciu. Je to menej o 20 kubíkov ročne,“ vraví Marcel Spodník, riaditeľ miestnej školy.
Zaplatil by oveľa menej, ak by odoberal štátnu vodu a platil by za skutočnú spotrebu vodného a stočného. Vodárne ho však odmietli napojiť na verejný vodovod napriek tomu, že prechádza obcou: „Nie, lebo tu je zdroj vody pre Prešov a Košice.“
Vodárne: Dáme návrh na zmenu
Pre nadhodnotené čísla si ťukajú prstom na čelo aj ostatní obyvatelia obce. „Žijem sama. Iba ak by som celé dni vysedávala vo vani pod tečúcou vodou by som toľko spotrebovala. Ja toľko platiť nemám z čoho,“ uviedla 79-ročná Margita Marčišovská.
„Budeme mať najdrahší kanál, platiť aj za vodu, ktorú neodoberáme. A to bývame na vode,“ krútila hlavou 63-ročná Alžbeta Petreková.
Východoslovenská vodárenská spoločnosť (VVS) sa bránila ustanoveniami zákona o verejných vodovodoch a kanalizáciách a spomínanej vyhlášky ministerstva ŽP o meraní množstva vypúšťaných odpadových vôd.
Na otázku, či nebudú iniciovať jej zmenu, odpovedali: „Je možné, že dáme legislatívny návrh na zmenu smerných čísiel a celej vyhlášky, aby sa pravidelne upravovali podľa štatistických údajov spotreby,“ uviedla zástupkyňa VVS Adriana Marušinová.
Ministerstvo: Ľudia sa môžu obrátiť na súd
Podľa ministerstva ŽP je priemerná spotreba vody na obyvateľa podľa posledných štatistík 83,4 l na deň. Vo veľkých mestách je to viac a toto číslo kolíše podľa vybavenosti domácnosti a prístupu k vlastnému zdroju.
„Hygienické minimum vyjadruje minimálne množstvo vody nevyhnutne potrebnej na zabezpečovanie základných potrieb človeka bez negatívneho vplyvu na jeho zdravie a hygienu a v SR sa pohybuje na hranici 70 až 80 litrov na obyvateľa na deň,“ informovala hovorkyňa ministerstva ŽP Beatrice Hudáková.
Smerné čísla spotreby vody vo vyhláške sú výsledkom analýzy viacročných pozorovaní priemerných odberov
vody v rámci celého územia Slovenska. K citovanej problematike uviedla, že v tomto prípade ide o obchodný vzťah medzi občanom a VVS: „Podlieha ustanoveniam obchodného zákonníka. V prípade podozrenia zo zneužívania dominantného postavenia sa môžu obrátiť aj na súd.“
tim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári