PREŠOV. Pohyblivá tryska, ktorá osviežovala vlani vzduch a poskytovala obyvateľom istý komfort, tento rok chýba. Nahradili ju len fontány, ale tie poskytnú osvieženie len ľuďom, ktorí majú čas si pri nich posedieť.
Postrek komunikácií je však jednou z foriem, ako mesto zbaviť prašnosti v ovzduší. Mimochodom, vyžaduje to aj smernica Európskej únie, ktorá zaviazala samosprávy, aby si ju zakomponovali do svojich miestnych zákonov.
Prach je pohroma pre alergikov
Viacerí Prešovčania, ktorých sme oslovili osvieženie hľadajú rôznymi cestami. Najčastejšie sa ochladzujú zmrzlinou, studenými nápojmi či hľadajú tieň pod stromami v parku.
„Pomaly je každý druhý človek alergik a všade je plno prachu. Nezávidím im to. Chodievam do Švajčiarska a tam je bežná vec, že ulice osviežujú vodou aj viackrát za deň,“ povedala nám Júlia Kaminská.
Podľa Heleny Polákovej vraj už ani fontány nie sú ako kedysi. „Všade je toľko špiny a všelijakých peľov, že človek ani necíti osvieženie, keď si sadne ku fontáne. Možno aj to slnko je teraz viac agresívne a o sile búrok ani nehovorím,“ zhodnotila situáciu.
Alergička Jana Čontofalská nám povedala, že jej by kropenie asi neurobilo dobre. Ona sa cíti horšie, keď prší a vo vzduchu sa pomiešajú všetky alergény.
Tryska je vraj drahá
Podľa hovorkyne radnice Veroniky Gazdovej mesto uskutočňuje kropenie ciest raz mesačne v každej mestskej časti: „Polieva sa priemerne 200 kilometrov za mesiac.“
Konateľka dodávateľskej firmy Daniela Lazoriková nám potvrdila, že vykonávajú čistenie ciest okolo obrubníkov, na chodníkoch a pri autobusových zastávkach. Niekedy aj mokrými kefami a postrekom, ale ozónovanie je pozastavené. Mesto im na to nedalo objednávku.
„Kropiaca tryska fungovala tak, že bola umiestnená na aute a pod vysokým tlakom rozprašovala vodu počas jazdy. Zvlhčovala tak vzduch a odstraňovala prachové častice. Je to veľmi nákladná položka, teraz na to nie sú peniaze,“ informoval nás vedúci oddelenia verejnoprospešných činnosti na prešovskej radnici Kamil Sepeši. Výšku nákladov nevedel uviesť.
Každé mesto pristupuje k ozónovaniu podľa svojich možností. V Bratislave kvôli problémom v rozpočte tiež znížili frekvenciu kropenia, v Žiline prijali pravidlo, že tak robia vtedy, ak teploty vystúpia nad 30 stupňov Celzia. Kropia vtedy hlavne centrum, najfrekventovanejšie komunikácie a sídliská.
ANKETA
Uvítali by ste osvieženie vzduchu?
V uliciach mesta sme sa ľudí opýtali, či im kropenie ulíc chýba a či by to malo mesto aspoň počas horúčav robiť.
Viktória Kandráčová z Prešova
„Mali by ozónovať vzduch, mnohým ľuďom so zdravotnými ťažkosťami by sa uľavilo. Dní, kedy sú vysoké teploty nie je tak veľa, podľa mňa by mesto také výdavky unieslo.“
Gabriela Polanská z Prešova
„Ani raz som nevidela žiadne kropiace auto. Rozhodne by sme to uvítal. Ľudia chodia vyčerpaní a fontány striekajú skôr na parádu, ako na osvieženie. Leto je krátke, mali by na to nájsť peniaze.“
Milan Balara z Prešova
„Kedysi ulice nielen polievali, ale majitelia domov chodníky kropili s krhlami. Nebolo toľko prachu a všade boli markízy, aby sa ľudia sa mohli aspoň schovať pred slnkom. Na daniach mesto stále pýta viac, ale poskytuje málo.“
ako
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári