Rok všetkých ťahal za nos a tvrdil, že požiadal o zmenu. Nakoniec ju dal postaviť tak, že veľká voda sa síce nevyleje na hlavný ťah obecnej cesty, ale zaplaví súkromné pozemky.
JANOV. Chceli dosiahnuť, aby sa miestny bezmenný potok nekľukatil. Aby rovno ústil do potoka Svinka ako jeho prítok. Tým by sa zabránilo vylievaniu vody v obci a uchránil by sa tým súkromný majetok.
Takýto záujem mali nielen tamojší obyvatelia, ale aj vodohospodári. Od nich má obec potok prenajatý.
Ešte pred začatím prác preto navrhovali zmenu trasy. Starosta obce Janov (okres Prešov) František Harčár (Smer-SD) to však neakceptoval.
Najprv tvrdil, že o zmenu trasy požiadal. Neskôr tvrdil, že to mal na starosti projektový manažér a nakoniec uviedol, že o žiadnej zmene nebola ani reč. A zaklincoval to tvrdením, že nespokojenci i pracovník vodohospodárskeho podniku klamú!
Záchranné práce z vlastného
Nová trasa regulácie by viedla z obce priamo k potoku Svinka, do ktorého sa bezmenný potok vlieva. Tým by voda nemeandrovala a pri vyliatí nezaplavila pozemky tamojších obyvateľov.
„Žiadosť o zmenu neposlal. Dal urobiť reguláciu podľa pôvodného, zlého projektu,“ uviedli 54-ročná Anna Halická a jej 27-ročný syn Tomáš.
„Pozrite sa na ten priepust popod mostík. Pri veľkej vode sa upchá a všetku vodu vráti späť na naše pozemky. Už neraz nás vytopilo, pred vodou sme sa museli brániť ukladaním vriec piesku zakúpeným za vlastné,“ dodala nahnevane.
„Obec nás má chrániť. A starosta urobí projekt chrániaci miestne komunikácie, ktoré nikdy neboli zaplavené,“ rozhorčovala sa. Ukazovala na reguláciu, ktorej breh od cesty je vyšší ako breh v tesnom susedstve s jej pozemkom.
„Aj úradníci zo životného prostredia tvrdili, že najlepšie riešenie by bolo, ak by potok viedol popri ceste priamo do Svinky. Ešte v máji nám starosta tvrdil, že trasa regulácie povedie rovno. Robotníci dva týždne tu sedeli a čakali, či pôjde rovno alebo okolo pozemku Halických,“ vraví suseda Martina Sopková.
Starosta: Ak voda príde z vrchu, neodtečie
Podľa Harčára je pôvodný projekt lepší. „Ak príde voda z vrchu, nebude mať ako odtiecť.“ S týmto argumentom však nesúhlasia vodohospodári. Vravia, že stačí do ochranného valu zabudovať otvory so spätnou klapkou.
„Protipovodňové opatrenia tu je možné riešiť ochrannou hrádzou v dĺžke cca 800 metrov a vyriešenia odtoku vnútorných vôd,“ uviedol hovorca SVP Pavel Machava.
Zamestnanci Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP) pri obhliadke v marci zistili, že počas povodní je pravidelne ohrozených šesť rodinných domov na pravom brehu rieky Svinka a futbalové ihrisko. Preto dedinčania zo zátopovej oblasti, aby zabránili vybreženiu vody zo Svinky, vybudovali ochranný val za vlastné. Starosta im v tejto veci odmietol pomôcť.
„Svinka sa vylieva aj preto, lebo nie je vyčistená,“ dôvodil 70-ročný Ján Kačmár.
Pokladnica zíva prázdnotou
Starosta vytiahol aj argument s nedostatkom peňazí na zmenu projektu: „Stálo by to 6-tisíc eur, obecná kasa je v mínuse.“
Na to zareagovali nahnevaní ľudia: „Množstvo materiálu pri budovaní regulácie sa zvýšilo.“ Starosta na to odvetil, že vtedy mal dovolenku. Na podnet rodiny Halickej sa na obecnom úrade uskutočnilo v piatok miestne zisťovanie za účasti zástupcov SVP a Obvodného úradu Životného prostredia v Prešove.
Nová regulácia. Podľa Anny a Tomáša Halických neplní svoj účel. Jej trasa mala viesť rovno. Teraz sa z nej bude voda vylievať na ich pozemok. Foto: Ingrid Timková
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári