Skúmajú aj fiktívnu faktúru za 100-tisíc eur, rozpor s verejným obstarávaním a predražené zákazky. Padlo už aj trestné oznámenie.
JAROVNICE. O týchto zisteniach informoval súčasný starosta obce Florián Giňa (SRK) na obecnom zastupiteľstve. Požiadal o právny audit. Jeho výsledok prekvapil mnohých.
„Po preštudovaní základných materiálov sme zistili rozpor s právnymi predpismi a navrhli sme obecnému úradu riešiť to súdnou cestou. Prípadne podnetom na začatie trestného stíhania,“ predniesla poslancom právnička.
Ostali v obchode v sklade?
Svoje zistenia konkretizovala. Uviedla, že tehly boli kúpené v decembri 2002. V jeden a ten istý deň boli zaplatené i spísaná zmluva o uskladnení veci s predajcom. Zdôraznila, že keby nemali k dispozícii túto zmluvu, bola by lehota premlčaná a vec vydržaná.
Peniaze na tehly dal štát. „Vyzvali sme majiteľa predajne, lebo formálne sú stále v sklade. Od obce nie je podpis, že úrad tehly prevzal. On ako súkromná osoba uviedol, že ich nevydá. Preto sme vyzvali firmy,“ ozrejmila. Navrhla podať žalobu na súd o vydanie veci. Avšak upozornila: „Môže sa stať, že tie tehly boli niekým odvezené.“
Zmluvu o uskladnení veci vraj urobili pre zlé poveternostné podmienky s tým, že nebol možný ich prevoz: „Skúmali sme to, boli plusové teploty.“ Zaujímavosťou je aj fiktívna faktúra na 100-tisíc eur. „Nevieme za čo,“ skonštatoval F. Giňa.
Sfalšovali uznesenie?
Ďalším závažným nedostatkom je fiktívne konanie obecného zastupiteľstva. Na základe uznesenia z neho si exstarosta dal preplatiť nevyčerpanú dovolenku. „Zistili sme, že toto zastupiteľstvo sa fakticky nekonalo. Podpisy boli dodatočne doplnené, vieme to aj dokázať,“ informovala právnička.
Jej slová potvrdili aj poslanci, ktorí boli vo funkcii aj predchádzajúce volebné obdobie s tým, že neboli uznášaniaschopní. Preto sa zasadnutie vôbec nekonalo.
Pri hrozbe žaloby znížili sumu na faktúre
O náročnej kauze, ku ktorej je potrebné urobiť niekoľko právnych rozborov, vravela právnička v súvislosti s dvomi stavebnými firmami: „Zmluvy sú v rozpore s verejným obstarávaním i s poctivým obchodným stykom. Je tam veľa rozporov. Detaily nepoviem, budú vecou dokazovania pri súdnom konaní.“
Opýtala sa poslancov, akú hranicu nakladania s peniazmi mal exstarosta. „Ak sme sa ohradili, vždy nám vytkol to, že sme proti Rómom,“ odpovedala Terézia Judová. „Ak neboli prijaté vnútroorganizačné predpisy, nemohol nič. A z toho dôvodu sú zmluvy neplatné,“ zareagovala advokátka.
K jednej zo spomínaných káuz so stavebnými firmami uviedla, že konateľ firmy zabezpečujúcej výstavbu rómskych bytov bol ochotný pri hrozbe žalobou spustiť z 280-tisíc eurovej faktúry na 140-tisíc eur.
Takmer 8-tisíc eur za sanitu na jeden byt
Poslancov zaujala najmä výška dohodnutej sumy za sanitu dodávanej do novopostavenej bytovky v rómskej osade. Za 36 umývadiel a rovnaký počet plechových vaní, sporákov, vodovodných batérií a metrovej linky pýtala firma 8,5-miliónov korún (282-tisíc eur). „Veď to je na jeden byt takmer 236-tisíc korún (7833 eur – pozn.red.),“ kričali poslanci.
Zastupiteľstvo vzalo správu na vedomie. „Postupovali sme v súlade s odporúčaným postupom poslancov. V niektorých prípadoch sme začali s mediáciou, inde s mimo súdnym vyjednávaním. Podali sme aj trestné oznámenia,“ informoval starosta obce F. Giňa.
Polícia už prijala oznámenia
Priestor na vyjadrenie sme chceli ponúknuť aj bývalému starostovi Mariánovi Kyjovskému. Telefonicky skontaktovať s ním sa nám nepodarilo. Nezastihli sme ho v mieste jeho trvalého bydliska. Na zvonenie pri bráne jeho rodinného domu nereagoval nikto.
Oslovili sme aj políciu. Podľa prešovského krajského policajného hovorcu Daniela Džobanika polícia prijala oznámenie pre podozrenie z trestného činu podvodu i oznámenie pre podozrenie z trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa: „Trestné stíhanie zatiaľ ani v jednom prípade nebolo začaté, o oboch oznámeniach vyšetrovateľ rozhodne v zákonnej lehote.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári