Korzár logo Korzár Prešov
Nedeľa, 5. apríl, 2020 | Meniny má Miroslava

Mesto Prešov zverejní všetko, ale len u seba

Mesto Prešov už zverejňuje všetky informácie. Napriek tlakom niektorých radných vydal primátor pokyn na zverejňovanie všetkých materiálov pred zasadnutiami komisie, mestskej rady i zastupiteľstva.

Richard Drutarovský. Primátor poslancovi vyhovel, sprístupnil všetky materiály.Richard Drutarovský. Primátor poslancovi vyhovel, sprístupnil všetky materiály. (Zdroj: Michal Frank)

Zároveň však samospráva zrušila spoluprácu s webstránkou odkazprestarostu.sk.

PREŠOV. Téma zverejňovania informácií bola na pretrase v Prešove už viackrát a vyvolala viaceré otázky. Návrh, ktorý inicioval poslanec Richard Drutarovský (SaS), aby mesto zverejňovalo materiály vopred, nenašiel na mestskej rade pochopenie. Nezávislí a smeráci sa zdržali. Situácia sa zmenila.

Po príchode z dovolenky vydal primátor Pavel Hagyari (nez.) pokyn, aby boli zverejnené všetky materiály. Krátko predtým však mesto zrušilo spoluprácu s portálom odkazprestarostu.sk.

„Mesto Prešov neposkytlo súhlas na použitie e-mailovej adresy,“ uviedol odbor manažérstva kality mestský úrad v žiadosti o stiahnutie odkazu na mesto Prešov z uvedenej domény a dodáva, že „mesto Prešov má vybudovaný vlastný systém prijímania podnetov občanov“.

Drutarovský: Občania majú vlastnú hlavu

„Považujem zverejňovanie materiálov pred zasadnutím zastupiteľstva za samozrejmosť. Bola to aj súčasť nášho volebného programu. Prirodzene som to navrhol,“ konštatuje Richard Drutarovský na margo svojej iniciatívy.

K výhradám jeho kolegov, že vopred zverejnené informácie môžu ľudí zaviesť a zmiasť, hovorí: „Určite nie. Treba to rozťať. Ak chceme ľudí zapojiť do toho, aby sa zaujímali o samosprávu, začať sa dá tým, že im poskytneme informácie.“

Zdôrazňuje, že sa nestotožňuje s postojom, že „volič je dosť inteligentný za to, aby nás zvolil, ale nie dosť inteligentný, aby dokázal pochopiť, o čom my rozhodujeme“.

Podľa neho si vie volič na základe o informácii urobiť vlastný názor. S pokynom primátora na zverejňovanie materiálov sa stotožňuje. Presadzoval však, aby bolo zakotvené aj v rozhodnutí mestského parlamentu. To sa zatiaľ nepodarilo.

Odstúpeniu od spolupráce nerozumie

Poslanec Drutarovský nerozumie kroku mesta, že odstúpilo od projektu odkazprestarostu.sk: „Považujem to za dobrú myšlienku. Sám som dal niekoľko testovacích, ale reálnych podnetov. Zafungovalo to, mesto odpovede dalo, aj sa veci reálne podarilo napraviť.“

Ako tvrdí, v poslaneckej schránke našiel stanovisko primátora, v ktorom píše, že nie je vhodné, aby sa poslanec vyjadroval cez takýto portál. „Povedzme si rovno, že je to zlé. Napríklad Bratislava reaguje cez tento portál na pripomienky, my opäť ideme nejakým zlým smerom,“ dodáva.

Hagyari: Sme transparentní, portál je neobjektívny

Primátor Pavel Hagyari sa bráni: „Nepotrebujem na komunikáciu medzi občanom a mestom žiadny ďalší súkromný portál, za ktorým ja neviem, kto je. Máme niekoľko mailových schránok, vrátane dvoch mojich, na priame podnety občanov. Na priame riešenie toho, čo môžeme riešiť.“

Podľa primátora ešte vylepšia komunikáciu cez vlastnú stránku, aby sa „občania naučili komunikovať priamo s mestom“.

Portál odkazprestarostu.sk považuje za neobjektívny, lebo pri niektorých veciach nezohľadňuje zákonný postup.

„My sme za objektivitu. Nemám problém ukázať komukoľvek z médií či tretieho sektora podnety, ktoré chodia na moju adresu a ako sme ich riešili a ak sme ich neriešili, tak prečo. Buď to nie je v našej kompetencii, alebo na to nemáme peniaze. Tam niet iná možnosť,“ hovorí Hagyari, ktorý sám vydal pokyn na zverejňovanie všetkých materiálov.

Bude to tlak na úradníkov aj poslancov

„Je to súčasťou procesu, ktorý sme pripravovali. Po konzultácii s IT technikmi sme zistili, že bez veľkých nárokov na softvér to vieme vyvesiť... Beriem to ako súčasť demokracie, ktorá sa vyvíja, aj väčšiu zodpovednosť úradníkov i poslancov za kvalitu materiálov. A väčšiu zainteresovanosť a zaangažovanosť občanov,“ hovorí primátor, ktorý pripúšťa, že sa tým zvýši tlak a niektoré zamýšľané nepopulárne opatrenia sa nestretnú s pochopením.

„Bude to možno vyvolávať konflikty medzi mestom a niektorými občanmi, ale taká je demokracia,“ zdôrazňuje Hagyari.

Projekt odkazprestarostu.sk zastrešuje Inštitút pre dobre spravovanú spoločnosť. Vo svojom stanovisku označuje krok mesta Prešov „zaskočil“.

Názory

Špánik: Postup Prešova je arogantný

„Postup, aký zvolilo mesto Prešov, je arogantný a súčasne aj krátkozraký,“ myslí si o zrušení spolupráce s portálom odkazprestarostu.sk predseda Združenia občanov miest a obcí Slovenska (ZOMOS) Vladimír Špánik. Podľa jeho slov sa s takýmto postupom stretáva skôr v menších obciach, „kde je v hre prípadná averzia starostu na podávateľa podnetu, resp. nepochopenie občianskej angažovanosti“. Tento krok považuje za chybný, lebo podnety cez web smerujú k zlepšeniu prostredia. „V obciach, ktoré monitoruje ZOMOS prostredníctvom Odkazu pre starostu, napriek častej neochote komunikovať, nebol ešte zaregistrovaný takýto nepochopiteľný odpor k spolupráci s občanmi,“ dodáva predseda ZOMOS.

Prešovčan Peter Luterančík víta pokyn primátora na zverejňovanie všetkých materiálov. „Nemám toľko času, ale sem–tam si pozerám niektoré informácie z mesta, keďže sa zaujímam o dianie v samospráve,“ hovorí. Podľa neho by malo mesto spolupracovať aj s aktívnymi občanmi a portálmi: „Nevidím dôvod, prečo by nemohlo zverejňovať návrhy a rozhodnutia a prijímať podnety na alternatívnych stránkach, ak na tom majú záujem. Čím väčšia otvorenosť a transparentnosť, tým lepšie.“

frk
Poznámka

Pravda oslobodzuje

Nedávno zosnulý biskup Baláž sa riadil mottom „pravda oslobodzuje“. Pri zverejňovaní materiálov, aj citlivých (sú také), pred zasadnutiami komisií, rady či mestského zastupiteľstva, by sa ním mohli riadiť aj poslanci–úradníci.

Niektorí radní mali k zverejneniu materiálov výhrady, že ľudia nepoznajú kontext, nepochopia ich, vyvolajú paniku, ich publikovanie na stránke je zbytočné, nikto ich nečíta a je to nadpráca pre úradníkov. Berieme, je to názor. Totožný s tým postojom, aký sa objavoval po prijatí infozákona v roku pred desiatimi rokmi. Obavy sa nepotvrdili a princíp „čo nie je tajné, je verejné“ sa zakorenil v myslení obyvateľov Slovenska.

Preto sú aj teraz ich obavy zbytočné. Iste, bude nepríjemné postaviť sa do konfliktu s občanmi a ustáť ho pri návrhoch nepopulárnych opatrení ako zrušenie škôl, postavenie bytov neprispôsobivým, zvyšovanie daní a škrtanie rozpočtu. Ale preto tu sú, za to dostali dôveru, nesú zodpovednosť i poberajú peniaze.
Povedzme si pravdu. Aj o návrhoch, bez ohľadu, v akej forme ich napokon schvália. Pravda oslobodzuje. Napríklad nedávno sa jeden vysokopostavený úradník prešovského mestského úradu verejne rozčuľoval, že novinári len zbytočne šíria paniku, keď píšu o zmenách v dopravnom podniku. Že strašia (naivnú verejnosť) zvyšovaním cestovného, znižovaním liniek a prepúšťaním, o čom sa ani len neuvažuje. Kto mal pravdu (a kto teda skutočne šíril paniku), dnes už vieme.

Preto pokladáme pokyn primátora na zverejňovanie všetkých materiálov pred i po jednoznačne za správny. Iste, môže vyvolať konflikty, spory, nedorozumenia, ale pravda a transparentnosť v dlhodobom horizonte prinesie len a len úžitok. A nie je dôvod, nespolupracovať ani s inými portálmi, ktoré jednoduchou formou zapájajú ľudí do participácii na veciach verejných. Zrušenie spolupráce s portálom odkazprestarostu.sk bolo preto zbytočné a nemúdre. Veď pravda oslobodzuje a niet sa čoho báť.

Michal Frank

Najčítanejšie na Prešov Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vo VÚB si odložíte splátky až na 9 mesiacov
 2. Mimoriadna akcia na predplatné 3+3 mesiace
 3. Pomáhal v Prešove, pomáha aj teraz, koronakríza zasiahla aj jeho
 4. Garancia účtov zadarmo a milión eur na boj s koronavírusom
 5. Vláda biznismenov: Ako podnikali Matovič, Kollár a ďalší?
 6. 5 rád, ako si ochrániť úspory, keď padajú trhy
 7. Čistili koberce, pestovali uhorky. Prerazili až s tekvicami
 8. Bude dobre!
 9. Safari v Afrike: Vidieť divé zvieratá je ohromný zážitok
 10. "Škoda riskovať!"
 1. Vo VÚB si odložíte splátky až na 9 mesiacov
 2. Aby nám Veľká noc nezostala ležať v žalúdku...
 3. Hlas Schwarzeneggera v autokameře Mio MiVue J85 WiFi vás ochrání
 4. Aké železo máte užívať, aby vaša imunita zostala silná?
 5. Mimoriadna akcia na predplatné 3+3 mesiace
 6. Pomáhal v Prešove, pomáha aj teraz, koronakríza zasiahla aj jeho
 7. Pľúcne ventilátory zo stieračov na nový Leon. Skvelý nápad SEAT!
 8. Garancia účtov zadarmo a milión eur na boj s koronavírusom
 9. Vláda biznismenov: Ako podnikali Matovič, Kollár a ďalší?
 10. Daj ľuďom voľnú ruku a prinesie to želané ovocie
 1. 5 rád, ako si ochrániť úspory, keď padajú trhy 51 958
 2. Vláda biznismenov: Ako podnikali Matovič, Kollár a ďalší? 33 410
 3. Čistili koberce, pestovali uhorky. Prerazili až s tekvicami 22 988
 4. Pľúcne ventilátory zo stieračov na nový Leon. Skvelý nápad SEAT! 17 568
 5. Pomáhal v Prešove, pomáha aj teraz, koronakríza zasiahla aj jeho 16 937
 6. Aké železo máte užívať, aby vaša imunita zostala silná? 16 904
 7. Zarábať na poklese trhov nie je zložité. Čo treba robiť? 14 800
 8. Safari v Afrike: Vidieť divé zvieratá je ohromný zážitok 13 196
 9. Mimoriadna akcia na predplatné 3+3 mesiace 12 950
 10. Bude dobre! 12 725

Neprehliadnite tiež

Trnka vydal pokyn, podľa ktorého rozhoduje o každej pracovnej zmluve

Podľa kritika košický župan prekročil svoje právomoci a porušil zákon.

Trnka má od apríla silnejšie slovo pri personálnych otázkach.

Dar od čínskych kolegov s respirátormi musel prešovský lekár sám zaplatiť

Sťažuje sa na nedostatok ochranných prostriedkov od štátu.

Peter Bandura.

V aute znásilnil manželku, dostal desať rokov

Košičana žalujú pre tri násilné zločiny, súd uznal dva.

Jaroslav na súde.

Srbskí futbalisti zostali v Giraltovciach, domov ísť nemôžu

Radovanovič i Markovič bývajú na štadióne a ďakujú klubu.

Predrag Radovanovič mal na jar hosťovať z Košíc v treťoligových Giraltovciach.

Hlavné správy zo Sme.sk

Šesť dní takmer bez pohybu. Ako by mala vyzerať Veľká noc

Matovič ide na vládu s návrhom, na ktorom sa zhodli odborníci.

Premiér Igor Matovič.
Igor Matovič na tlačovke po konzíliu s odborníkmi.
PÍŠE VLADIMÍR OLEÁR

S koronavírusom sa musíme naučiť žiť

Koronavírus na Slovensku očami epidemiológa.

Ilustračné foto.
PIVNÝ ŠPECIÁL

Plechovka bola vzácna. Slovenské pivo išlo na strechu sveta aj do vesmíru

Vďaka pivu ste vybavili skoro všetko.

Fotografia z prvej československej expedície na Makalu v roku 1973, vľavo bratislavský lekár výpravy MUDr. Milan Šimunič, vedľa už nebohý kameraman Slovenskej filmovej tvorby Miloslav Filip.

Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop