PREŠOV. Na záveroch znaleckého posudku psychiatrička a sexuologička Danica Caisová trvá: „Obžalovaný netrpí žiadnou duševnou poruchou či ochorením.“
Podrobila ho psychiatrickému, sexodiagnostickému a falopletyzmografickému (PPG) vyšetreniu. „Prítomnosť pedofílie sme nezistili, je orientovaný heterosexuálne so záujmom o dospelé ženy,“ vyhlásila pred súdom.
Posudok vypracovala spolu s kolegom psychiatrom Kamilom Mikulom. Súčasťou ich skúmania bola aj sexuálna anamnéza a mapovanie celého spektra sexuálnych vzťahov: „O svojej manželke uviedol, že sa brali z lásky, je citlivá, nežná a musí ju chrániť. Ich intímny život hodnotil pozitívne.“
Prokurátor sa opýtal, čo myslela pod pojmom, že je obžalovaný v dvorení málo vyberavý. „To je charakteristika jeho sexuálneho scenára. Je familiárny, dvorí viacerým ženám. Nesúvisí to s deviáciou. Je dotykový typ, rád sa ľudí dotýka,“ odpovedala.
Na otázku, prečo mal zvýšenú pulzovú frekvenciu pri vyšetrení, suverénne riekla: „Je to nevyhnutné, aby takto reagoval. Svedčí to o jeho normálnych sexuálnych aktivitách.“
Manželka vybehla s plačom
Prokurátor zabŕdol aj do mimomanželského vzťahu obžalovaného. „Vravel mi o tom. Poprosil ma o diskrétnosť, nechcel ublížiť manželke. Svoje konanie označil za nesprávne. Cítil však veľkú vášeň, ktorej nebol schopný odolať,“ zareagovala.
Na tieto slová manželka Jozefa P. s veľkým plačom opustila súdnu sieň.
Znalci podrobili vyšetreniu aj ju. Podľa Caisovej sa u nej objavili známky úzkosti a neistoty. Prejavovala lojalitu voči manželovi, nemala však snahu javiť sa v lepšom svetle, nebola nekritická. V partnerskom vzťahu sa cítila bezpečne. Úzkosť bola reakciou na uväznenie manžela a stratu istoty, obavy z budúcnosti.
Obhajca sa opýtal: „Prejavilo by sa u nej, ak by vedela, že jej dieťa je zneužívané?“ Odpovedala, že áno: „V správaní.“
Členka senátu chcela vedieť, či znalkyňa považuje za štandardné, ak sa otec kúpe so svojou štvorročnou dcérou: „Osobne si nemyslím, že je to nezvyčajné. Hoci v USA by sa to hodnotilo ako neprimerané. V minulosti sa považovalo za veľký prejav rodičovskej lásky, keď otec vedel obriadiť svoje dieťa. V rámci emancipácie sme sa postarali o to, aby nám s dieťaťom pomáhali. Však matka môže kedykoľvek vojsť. Poznám viacero takýchto otcov.“
Psychologička je presvedčená o zneužívaní
Senát vypočul aj detskú psychologička Darinu Hubovú. Tá vypracovala posudok na maloletú, ktorá mala byť zneužívaná. Dieťa vyšetrovala približne hodinu. V deň, keď Jozefa P. zadržali.
Bol piatok podvečer. Prítomnosť učiteľky škôlky hodnotila ako nápomocnú. Priznala však, že ju to aj vyrušovalo. Zasahovala jej do práce, kládla otázky. Súčasťou vyšetrenia boli aj kresby: „Nakreslila ľudskú postavu. Bola jej veku vyspelá, mala dvojdimenzionálne znaky. Ale neprimeraná k pohlavným sexuálnym znakom.“
Uviedla, že dieťa rozprávalo o tajomstve, ktoré majú s otcom. Podľa nej mala symptómy zneužívaného dieťaťa. Natália bola ustráchaná, pri otázkach o domácom prostredí uhýbala pohľadom. Od učiteľky vie, že dieťa často trpelo bolesťami hlavy, bruška, zvracalo. To si však u pediatričky nepreverovala.
„Mala však pozitívny a veľmi intenzívny vzťah k obom rodičom. Zvyčajne sexuálne zneužívané deti sa boja tej osoby, ktorá im spôsobuje bolesť, traumu. V tomto prípade však ide o dievčatko, ktoré traumu nezažívalo, išlo o príjemné hravé aktivity. Na druhej strane bolo tajomstvo s otcom. Toto u nej vyvolávalo vnútorný konflikt, neprerieknuť sa,“ dodala.
Na niektoré otázky sa snažila odpovedať vyhýbavo, preto jej ich prečítali opakovane. Obhajcovia chceli vedieť, či predchádzajúce rozhovory dieťaťa s učiteľkami nemohli ovplyvniť jej odpovede pri vyšetrení: „Nemôžem to vylúčiť.“
Hubová: Neviem, čo mám odpovedať
Advokáti sa pýtali ďalej: „Dieťa nevie rozlíšiť sexuálne praktiky od bežných prejavov nehy, lásky. Ako je možné, že malo, podľa vás, symptómy zneužívaného?“
Po dlhšej pauze uviedla: „Neviem, čo mám na to odpovedať. Lebo som už vravela. Kumulácia týchto prejavov napovedá, že bola zneužívaná.“
Súd pojednávanie odročil na október za účelom výsluchu ďalších svedkov.
Fakty
Falopletyzmografické vyšetrenie (PPG) je prístrojová metóda.
- Zisťuje sa ním reakcia na jednotlivé podnety prostredníctvom zmien na pohlavných orgánoch zaznamenávaných prístrojom v podobe krivky.
- Vyšetrovanému premietajú obrázky s erotickými podnetmi štandardnými i s menšinovou sexualitou.
- Pre expertíznu činnosť sa používa najmä pre potvrdenie prítomnosti sklonov k pedofílii, zneužívanie maloletých, agresívne sexuálne správanie či sklonov k exhibicionizmu.
- Výsledky vyšetrenia majú vysokú validitu.
- Na Slovensku sú dva takéto prístroje – v Košiciach vo väznici a v Bratislava na psychiatrickej klinike.
tim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári