PREŠOV. Od Nového roka by právna pomoc mala byť prístupnejšia širšiemu okruhu ľudí. Kto potrebuje pomôcť pri rozvode alebo poradiť, čo v prípade nevyplatenej mzdy, a nemá peniaze na právnika, bude to mať jednoduchšie.
Najčastejšie chcú radu z rodinného a pracovného práva
Prešovské centrum právnej pomoci minulý rok využilo 2 449 ľudí. V v tomto roku do júna v centre radili 1 551 občanom. „Najviac žiadostí o poskytnutie právnej pomoci je z oblasti rodinného práva – rozvod manželstva, úprava práv a povinností k maloletým, výživné na plnoleté dieťa a z pracovného práva sa najčastejšie riešia spory týkajúce sa nevyplatenia mzdy, neplatnosti rozviazania pracovného pomeru, v menšej miere sú zastúpené exekúcie, vlastnícke práva, spotrebiteľské zmluvy,“ povedala Erika Kováčiková z centra právnej pomoci.
Právnu pomoc budú môcť využiť viacerí
O právnu pomoc môže dnes požiadať každý, koho príjem nepresahuje 1,4–násobok životného minima (životné minimum je od 1. júla 189,83 eura, jeho 1,4–násobok je 265,76 eura). „Po novom by to mal byť 1,6–násobok (303,72 eura) v prípade, že žiadateľ si nemôže využívanie právnych služieb zabezpečiť svojím majetkom, bude mať právo na poskytnutie právnej pomoci určeným advokátom alebo centrom pri splnení podmienky finančnej účasti vo výške dvadsať percent trov právneho zastúpenia podľa osobitného predpisu. Samozrejme, bude musieť splniť aj podmienku vylúčenia zrejmej bezúspešnosti sporu a hodnotu sporu,“ dodala Kováčiková. Musí to však ešte schváliť vláda a parlament.
Fakty
Kto má nárok na právnu pomoc
Na právnu pomoc ma nárok ten, kto sa nachádza v stave materiálnej núdze. „Materiálnou núdzou možno chápať stav, keď čistý príjem fyzickej osoby nedosahuje 1,4–násobok životného minima a zároveň si táto fyzická osoba nemôže zabezpečiť využívanie právnych služieb svojím majetkom, teda jeho predajom, prípadne prenájmom,“ hovorí Erika Kováčiková z centra právnej pomoci.
Ľudia môžu využiť inštitút predbežnej konzultácie. „Predbežná konzultácia je dobrovoľná konzultácia s právnikom centra. Je možné ju využiť bez podania žiadosti o poskytnutie právnej pomoci, prípadne pred jej podaním, ak žiadateľ potrebuje vysvetliť podmienky na poskytnutie právnej pomoci (napr.: ujasnenie si, o aký druh sporu ide, či nejde o spor bezúspešný alebo či riešenie právneho sporu spadá do pôsobnosti centra) alebo potrebuje základnú právnu radu (napr. ako môže skončiť pracovný pomer, aké lehoty je potrebné dodržiavať),“ hovorí Kováčiková.
Predbežná konzultácia sa poskytuje v jednej veci len jedenkrát, najviac v trvaní jednej hodiny, to znamená, že je dobré, ak si žiadateľ/klient vopred premyslí, aké informácie, resp. radu potrebuje. „Za poskytnutie predbežnej konzultácie sa podľa zákona platí poplatok vo výške 4,50 eur,“ dodáva Kováčiková
via
Názory ľudí
Nie každý má peniaze na právnika
Pýtali sme sa ľudí, či niekedy potrebovali právnu radu alebo či využili centrum právnej pomoci.
Mária Farkašová (45) z Prešova: Myslím, že každý človek občas potrebuje nejakú právnu radu, ale nie každý si môže dovoliť právnika. Ja mám kamarátku právničku, takže sa s ňou tiež radím, keď si nie som istá v niektorých záležitostiach.
Peter Boľanovský (34) z Prešova: Zatiaľ som nepotreboval právnika, ale ktovie, čo prinesie budúcnosť. Možno raz sa táto služba zíde aj mne, takže to vítam.
Jarmila Kohútová (54) z Prešova: Určite sú situácie, keď by som sa aj ja potrebovala poradiť s právnikom, ale väčšinou to vyriešim po svojom, bez toho, aby som chodila do advokátskej kancelárie.
via
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári