VEĽKROP. Na najväčšom slovenskom cintoríne z čias prvej svetovej vojny, ktorý je situovaný pri obci Veľkrop v Stropkovskom okrese, budú pokračovať počas nadchádzajúceho víkendu práce dobrovoľníkov zamerané na jeho obnovu.
Na pietnom mieste je podľa posledných výskumov pochovaných približne 10 000 padlých vojakov z rakúsko-uhorskej a ruskej armády.
"Pôvodne sme predpokladali, že na tomto cintoríne je pochovaných 8 662 padlých vojakov, ale podľa najnovších archívnych výskumov vo vojenskom historickom archíve v Bratislave sa ukazuje, že na tejto ploche je pochovaných až 10 000 padlých vojakov, čo je viac ako je napríklad na bratislavskom Slavíne," informoval TASR predseda Klubu vojenskej histórie (KVH) Beskydy Martin Drobňák, ktorý sa spolu s ďalšími priaznivcami vojenskej histórie podieľa na rekonštrukcii vojnových cintorínov už niekoľko rokov.
Dlhé roky bol cintorín zanedbaný
Ako dodal, pietne miesto s padlými vojakmi vo Veľkrope bolo dlhé roky zanedbané a chýbalo tu akékoľvek označenie, že ide o cintorín.
"V roku 2009 sme sa s pomocou miestnej samosprávy rozhodli pristúpiť k oprave tohto cintorína. Za dva roky sa nám následne podarilo vyčistiť plochu od náletových drevín, pňov a opraviť hroby, aby zodpovedali historickému náčrtu tohto cintorína," objasnil Drobňák.
V tomto roku odštartovali rekonštrukčné práce vo Veľkrope už v priebehu apríla na medzinárodnej úrovni.
"Podporilo nás Ministerstvo vnútra SR, takže sme mohli pristúpiť aj k výstavbe centrálnych chodníkov na tomto cintoríne. Počas prvej tohtoročnej brigády tu pracovali dobrovoľníci z krajín Vyšehradskej štvorky, čiže Maďari, Poliaci, Česi a Slováci," priblížil predseda KVH Beskydy. V prácach sa následne pokračovalo podľa jeho slov aj v priebehu júna a júla.
Cieľom najbližšej brigády, ktorá sa koná v dňoch 19. až 21. augusta, je úprava vojnových hrobov a pokračovanie vo výstavbe chodníkov z prírodného kameňa. Podľa Drobňáka chcú do konca tohto roka vyznačiť aj prístupový chodník k cintorínu.
"V jeho blízkosti sa už v súčasnosti nachádza informačná tabuľa popisujúca jeho históriu, pribudne aj ďalšia s fotografiami, ktoré vznikli počas rekonštrukčných prác," poznamenal.
O prostriedky na ďalšiu obnovu vojnového pietneho miesta chcú dobrovoľníci požiadať okrem nadácií či ministerstiev aj veľvyslanectvá jednotlivých štátov, kde majú padlí vojaci svoje korene.
"Pre obnovu cintorína by sme chceli zároveň zorganizovať verejnú zbierku. Ide naozaj o jedinečné pietne miesto medzinárodného významu," uzavrel Drobňák.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári