PREŠOV. Keď sa vyberiete do vody, nikdy nie vtedy, keď ste požili alkoholické nápoje.
„Človek, keď si vypije, si myslí, že dokáže všetko, alkohol mu znižuje sebareflexiu a strach, sme častokrát bez zábran. Na to si treba dávať pozor,“ upozorňuje Martin Humeňanský, viceprezident pre vodnú záchrannú službu Slovenského Červeného kríža. Práve alkohol je totiž najčastejšou príčinou utopenia sa.
Pozor na terén
Dôležité je aj miesto, kam sa idete kúpať. „Chodiť iba tam, kde je to povolené, žiadne bagroviská, štrkoviská, ktorých pozemok je určený na niečo úplne iné, nie je to rekreačná plocha. Pozor si treba dávať aj na samotný terén, prudký vstup do vody je nebezpečný,“ podotýka Humeňanský.
Veľký pozor by si mali dávať aj kardiaci, všetci tí, ktorí užívajú nejaké lieky. V tom prípade je dôležité dbať na to, aby ste nedostali úpal, prijímať dostatočné množstvo tekutín, najmä minerálok, nie džúsov, či iných sladkých vôd.
Proti kŕčom minerálkou
Najčastejším problémom, s ktorým vo vode bojujeme, je kŕč v nohe. Aj tomu sa však dá predchádzať. „Netreba zabúdať na dostatok minerálov, zavodniť telo vodou, dôležitý je aj pohyb. Keď jedenásť mesiacov nijako nešportujeme, potom idem k vode a čudujeme sa, že dostaneme vo vode kŕč.
Ak však už k tomu dôjde, najdôležitejšie je nespanikáriť, ľahnúť si na chrbát, chytiť si špičky a naťahovať sval, aj keď nás to bolí, respektíve pritiahnuť špičky k trupu.
Priamy fyzický kontakt s topiacim sa neodporúča
K topiacemu ideme vždy s nejakým predmetom – nafukovačkou, kolesom alebo len drevom, či tričkom. Keď mu totiž podáme ruku, je možné, že nás stiahne pod vodu. Pri záchrane vždy je dôležité podať topiacemu nejaký predmet, ktorého sa môže chytiť.
V prípade, že je človek už v mdlobách, chytíme ho popod pažu za čeľusť, aby mal hlavu nad vodou a transportujeme ho na chrbte tak, aby ste vy boli za ním, nikdy nie spredu. Na brehu je potrebné zabezpečiť dýchanie, dať ho do stabilizovanej polohy a čo najskôr zavolať záchranku.
FAKTY
Počas tohtoročného leta prišlo na východe Slovenska o život utopením zatiaľ osem ľudí, z toho tri deti.
V pondelok 6. júna sa v miestnom rybníku za Sečovcami (okres Trebišov) utopil 21-ročný Ján. Jeho telo viac ako dve hodiny hľadali hasiči. Obhliadajúci lekár vylúčil cudzie zavinenie.
V pondelok podvečer 11. júla sa v Slovenskom Novom Meste (v okrese Trebišov) v areáli bývalej farmy vo vybagrovanej jame utopili traja bratia – 5-ročný Nikolas, 7-ročný Mário a 9-ročný Aurel.
V sobotu 16. júla sa vo vodných nádržiach v Prešovskom kraji utopili štyria ľudia.
Sedemnásťročný Tomáš z Červenej Vody (okres Sabinov) sa okolo siedmej večer rozhodol preplávať umelo vytvorené jazero pri sabinovskej mestskej časti Orkucany, nezvládol to.
Vo vodnej nádrži v rekreačnej oblasti Domaša – Dobrá sa utopil 18-ročný muž z Hanušoviec nad Topľou (okres Vranov nad Topľou).
V štrkovisku pri obci Orlov sa utopil muž z Bardejova.
V rybníku v Nižnom Hrušove (okres Vranov nad Topľou) prišiel o život ďalší človek.
(tim, lyv, mpo, via)
Anketa
V uliciach sme sa pýtali, či ľudia vedia podať prvú pomoc topiacemu a či už niečo také niekedy robili?
Dominika Hrabčáková (15) z Prešova: Vytiahla by som ho z vody, pomocou nafukovačky alebo, čo by som mala po ruke. Zatiaľ som nebola svedkom toho, žeby sa niekto topil.
Jozef Lašan (19) z Prešova: Ešte sa mi nestalo, žeby som musel niekoho ťahať z vody, ale myslím si, žeby som to zvládol, ťažko teraz hovoriť, v takej situácii som nikdy nebol. Snažil by som sa topiaceho nejako vytiahnuť z vody.
Mária Kravtkremerová (65) zo Zlatej Bane: Dokázala by som to, niekedy som chodila plávať, teraz už nie, s topiacim som sa však chvalabohu nestretla. Prvú pomoc by som však hádam zvládla.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári