PREŠOV. Mestské zastupiteľstvo (MsZ) v Prešove schválilo navrhované majetkové prevody i majetkové prevody hodné osobitného zreteľa. Návrh Michala Kaliňáka (Smer-SD), aby tieto dva body boli stiahnuté z programu rokovania MsZ, neprešiel.
Kaliňák dôvodil tým, že mesto stále „neurčilo pravidlá“ nakladania s majetkom a neupravilo všeobecne záväzné nariadenie (VZN). „Kým nie je VZN, vzdám sa svojho práva hlasovať o majetkových prevodoch,“ povedal.
Chcú nové pravidlá a nové nariadenie
Vedenie radnice i poslanci oponovali, že prevody sa uskutočňujú v súlade so zákonom i s doteraz platným nariadením. Majetkové prevody napokon odhlasovalo 21 prítomných poslancov, nehlasovali len dvaja.
Okrem Kaliňáka ešte Igor Andrejčák (Smer-SD).
„S kolegom Kaliňákom sme sa vzdali svojho práva hlasovať, pretože nechceme hlasovaním podporovať neúplné dodržiavanie nariadenia. Primátor mesta 23. 5. listom oznámil Najvyššiemu kontrolnému úradu SR, že na základe výsledkov kontroly nedostatky odstráni,“ vysvetlil svoj postoj Andrejčák a dodal, že do 20. júla mal zvolať MsZ, kde sa malo prerokovať VZN o majetkových prevodoch. „To sa nestalo... Času na to bolo dostatok,“ dodal.
Čo odhlasovali poslanci
V rámci majetkových prevodov MsZ schválilo napríklad zámer odpredať časti pozemku na Ulici Laca Novomeského, predaje pozemkov vlastníkom stavieb stojacich na nich, bezodplatné prevody stavebných objektov, ktoré sú súčasťou križovatky na Námestí mieru či bezodplatný prevod piatich verejne prístupných parkovacích miest vybudovaných v súvislosti s nadstavbou bytového domu na Wolkerovej ulici.
Prešiel aj návrh na schválenie majetkových prevodov ako prípadov hodných osobitného zreteľa. Za ich prijatie apelovovala najmä poslankyňa Štefánia Andraščíková: „Diskutujeme o tom, ako sťažiť pozíciu tým, ktorí pracujú v týchto oblastiach. Športovej, kultúrnej či sociálnej...“
FAKTY
Schválené prevody
Majetkové prevody ako prípady hodné osobitného zreteľa sú také, ktoré sa majú týkať verejnoprospešných činností, pričom na ich uskutočnenie nie je nutná verejná súťaž, ale musí ich schváliť trojpätinová väčšina všetkých poslancov.
MsZ v Prešove schválilo tieto majetkové prevody s osobitným zreteľom:
Dlhodobý nájom nebytového priestoru na prízemí ZŠ Májové námestie na 10 rokov za euro ročne Biliardovému klubu BK 66 Prešov.
Dlhodobý nájom nebytových priestorov na 20 rokov za 8,30 eura za meter štvorcový pre agentúru sociálnej služby Ako doma, n. o.
Predaj šatní a sociálneho zariadenia v jazdeckom areáli spoločnosti 4 Sport, s. r. o., za cenu 474,08 eura.
Dlhodobý nájom pozemkov pod výmenníkovými stanicami na Sekčove na 20 rokov za 4,30 € ročne pre Spravbytkomfort, a. s.
POLEMIKA
Chcú zmeniť pravidlá
Prešovským radným nevyhovujú terajšie zásady hospodárenia a nakladania s majetkom mesta. Primátorovi chcú skresať právomoci.
Návrhom nových zásad sa malo zaoberať zastupiteľstvo. Ohľadom jeho znenia sa stále vedú spory. „Podľa môjho názoru chýbajú v návrhu tri zásadné veci. Prvá sa týka úhrady a výšky technického zhodnotenia prenajatého majetku. Máme skúsenosti, že sú s tým len komplikácie. Preto som navrhol znížiť čiastku prenajímaného majetku v kompetencii primátora z 15-tisíc na 5-tisíc eur. Ďalej som navrhol presun kompetencie pri úľavách v zmluvných vzťahoch z primátora na zastupiteľstvo. A tiež skrátenie doby prenájmov,“ povedal Stanislav Kahanec (KDH) s tým, že je rád, že viaceré požiadavky komisie boli do nového návrhu zapracované. Týkajú sa limitov, do ktorých môže o nakladaní s majetkom rozhodnúť primátor.
S Kahancom nesúhlasí poslankyňa Štefánia Andraščíková (nez.): „Zákon určuje časové i finančné limity. Našiel sa síce konsenzus, ale išli sme nad rámec zákona, keď sme oklieštili právomoci primátora.“ Podľa jej slov zahltia dané návrhy prácu úradu, zastupiteľstva i majetkovej komisie. „Budú vyžadovať veľa papierovania a pripomienkovania v krátkom čase. V tom vidím neefektívnosť,“ dôvodila.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári