OKRÚHLE. V 87 obciach Prešovského kraja sa realizujú projekty v rámci Programu revitalizácie krajiny a integrovaného manažmentu povodí a krajiny, schváleného vládou SR.
„V minulom roku sme v Okrúhlom mali povodne v takom rozsahu, že prívalová voda sa valila z lesov tak, že na futbalovom ihrisku nebolo vidieť bránky. Na ulici pri kultúrnom dome sme prevážali ľudí traktormi. Tri dni trvalo, kým voda opadla,“ priblížil starosta Michal Kolesár.
Na mieste čiernej skládky postavili bazény
Protipovodňové opatrenia sú v Okrúhlom zhruba v polovici. S prácami sa začalo začiatkom júna. Ich program je založený na zadržiavaní vody v krajine. Postupovalo sa od malých až po náročnejšie stavby. V neďalekom lese vybudovali vodozádržné hrádzky a zápletové zátarasy. Podľa starostu Kolesára si výstavbou vodozádržných stavieb vyriešili aj problém čiernej skládky. Na mieste bývalého smetiska sa v súčasnosti nachádzajú záchytné bazény.
Hlavnou výhodou zadržiavacieho systému je, že voda sa spomalí. Naplaveniny sa usadia a do potoka vyteká čistá voda. V lese je v súčasnosti hotových desať z plánovaných 25 hrádzok.
Opatrenia už preverili dažde
V Prešovskom kraji je najväčšia hustota týchto projektov. „Prešiel som zhruba 47 obcí. Väčšina je kvalitne odvedená a prinášajú úžitok. Niektoré obce boli už zasiahnuté prívalovými dažďami a tieto opatrenia im veľmi pomohli. Predpokladám, že štátne úrady pochopia potrebnosť revitalizácie lesnej či poľnohospodárskej krajiny. Každým rokom sme traumatizovaní povodňami a je to potrebné zastaviť,“ reagoval Michal Kravčík, manažér programu revitalizácie krajiny a integrovaného manažmentu povodí Úradu vlády SR.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári