PREŠOV. Mesto je takmer ľudoprázdne. Každý, kto nutne nepotrebuje byť v uliciach, presúva aktivity na podvečerné hodiny. „Ja si veru v auguste také teplo nepamätám. Ani by som nevyšla z domu, keby som nemusela ísť k lekárovi. Manžel radšej ostal doma a lieky mu donesiem ja,“ povedala nám dôchodkyňa Anna Ferencová. Podobne reagoval aj pán v stredom veku. „Sú to naozaj vražedné teploty a ešte horšie ma čakajú v práci. Pracujem pri peci a tam sa nedajú urobiť žiadne opatrenia, len piť veľa vody a vydržať,“ dodal pekár Juraj Slivka.
Lekári majú viac práce
Fakt, že horúčavy negatívne vplývajú na ľudí nám potvrdila aj hovorkyňa Fakultnej nemocnice s poliklinikou J. A. Reimana Renáta Koziaková. „Na oddelení vnútorného lekárstva II. v posledných dňoch zaznamenali o desať percent vyšší počet pacientov s kolapsmi, nevoľnosťou a inými ťažkosťami pod vplyvom horúčav,“ informovala nás.
U väčšiny pacientov stačilo ambulantné ošetrenie. Prevažne išlo o starších ľudí, ktorí trpia rôznymi diagnózami a horúčavy im spôsobujú ďalšie komplikácie, ale aj mladšie ročníky zrejme podceňujú pitný režim a riziká prehriatia organizmu. Pomoc hľadajú až vtedy, keď pociťujú silnú nevoľnosť.
Nákupná horúčka
Situáciu zrejme včera podcenili aj nakupujúci v novom obchodnom centre na sídlisku Sekčov. Masa ľudí a vydýchaný vzduch zrejme spôsobili, že niekoľkým ľuďom prišlo zle a museli zavolať sanitku. Pomoc im poskytli záchranári a odviezli ich do nemocnice. Niektorí ľudia to vzdali už pred vchodom. „Chcela som deťom kúpiť nejaký bytový textil, čo videli v plagátoch, ale cítim sa zle a pri tom množstve ľudí to radšej neriskujem. Videla som sanitky a to je dostatočná výstraha,“ povedala o svojom rozhodnutí Marta Knapíková.
Rady
Piť a ochladzovať sa je nutné
Lekári radia počas horúcich dní vyhýbať sa priamemu slnku a ochladzovať sa vlažnou vodou hlavne na zátylku.
Efektívnejšie je nosiť vzdušné odevy svetlých farieb, chrániť si hlavu klobúkom či šiltovkou. „Organizmus má svoje obranné mechanizmy, ktorými je schopný hospodáriť s teplom a s vodou. Fyzicky pracujúca osoba môže stratiť až 7 litrov vody a musí ich adekvátne nahradiť,“ radí epidemiológ z fakultnej nemocnice Peter Kišac.
Odporúča tiež vyhýbať sa alkoholickým nápojom, lebo tie zvyšujú vylučovanie tekutín a rozširujú cievy, čo zaťažuje organizmus. Vhodným nápojom nie sú ani energetické nápoje s obsahom kofeínu a teanínu alebo iných psychostimulantov. Neodporúča ani zelený čaj a kávu počas nadmerne teplých dní, lebo odvodňujú organizmus. Denne by mal každý človek vypiť aspoň 2 litre tekutín, aj keď nepociťuje smäd.
Epidemiológ Kišac tiež odporúča vyhýbať sa priestorom preplneným ľuďmi, hromadnej doprave, ale aj nadmerne klimatizovaným priestorom. Častý pohyb medzi klimatizovaným priestorom a horúcim prostredím vonku veľmi zaťažuje organizmus, ktorý má problém vyrovnať sa s teplotnými rozdielmi.
ak
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári