žou.
PREŠOV. Radnica chce problém riešiť cez projekt za 118-tisíc eur, ktoré mestu schválilo rezortné ministerstvo. Sú však okolo neho nejasnosti. Ide totiž o nenávratný finančný príspevok z EÚ, zo štátnych zdrojov a 5 percentami sa má na ňom podieľať mesto. Konkrétne ide o sumu 5 900 eur.
Čo je však zvláštne je to, že táto suma nemá pochádzať z mestskej kasy, ale od darcu. Zaujímalo nás preto, kto je takým veľkorysým donorom. Zvlášť preto, že projekt sa má začať už v septembri.
Záhadný donor
Nezistili sme to. Podľa hovorkyne radnice neche byť darca menovaný. „Zmluva o darovaní je zatiaľ len prísľubom. V prípade, že nebude naplnený, projekt sa nebude realizovať,“ informovala nás Veronika Gazdová.
V tej súvislosti nás zaujímalo, prečo bolo žiadateľom mesto Prešov a aký cieľ sa dosiahne za vynaložených 118-tisíc eur.
„Výzva bola pre rôznych žiadateľov, aj pre mestá a obce,“ reagovala hovorkyňa a dodala, že mesto chce vedieť, či vôbec má na svojich školách deti s problémovým správaním. Ak ich má, potrebuje vedieť v akom počte a akú starostlivosť im vie škola poskytnúť, aby sa prejavy eliminovali.
Andrejčák: Vidím v tom riziká
Zatiaľ je teda darca neznámy a koordinátor tiež. Nad schváleným projektom sa zamýšľali aj niektorí poslanci.
„Nevyžadovalo sa od nás nijaké stanovisko, mali sme ho vziať len na vedomie. Pracovníčka z odboru strategického rozvoja nám nevedela odpovedať na otázky týkajúce sa darcu a obsahu prípadnej zmluvy. Vraj nedisponuje týmito informáciami,“ popísal situáciu podpredseda komisie pre podnikateľkú činnosť a strategický rozvoj Igor Andrejčák (Smer-SD). Dodal, že sa mu taký prístup nepáči.
Podľa neho sa tu natíska otázka kto je darca, kto vyberie koordinátora a kto uhradí prípadné neoprávnené náklady.
„Ak niekto chce darovať skoro 6-tisíc eur, určite to nerobí len z dobrého srdca. Možno sa za tým niečo skrýva. Sú v tom riziká, lebo sa môže stať, že časť použitých peňazí nebude preplatených z projektu a neoprávnené výdavky bude musieť tak-či tak doplatiť mesto. Už sa to stalo veľakrát,“ konštatoval Igor Andrejčák.
Transparency: Mesto by malo zverejniť darcu
Aj podľa riaditeľa Transparency International Gabriela Šípoša by mali obyvatelia mesta vedieť, kto projekt za mesto spolufinancuje.
„Je to podobné ako pri financovaní politických strán. Verejnosť má právo darcu poznať, aby pri následnom konaní politikov vedela vyhodnotiť, či sa nesprávajú v prospech darcu a nie obyvateľov mesta,“ uviedol Šípoš. Dodal, že radnica by sa mala rozhodnúť, či projekt nebude spolufinancovať radšej z vlastných zdrojov a nepodmieňovať jeho realizáciu stanoviskom darcu.
ZISTILI SME
Problém reálne existuje
- V prešovských školách sa už viackrát objavili prípady šikanovania, násilia aj vandalizmu. Zriedkavosťou nebol ani fakt, že učitelia našli na toaletách ohorky z cigariet, prípadne prichytili fajčiace deti, ba stalo sa aj to, že si odvahu dodávali alkoholom.
- Netýka sa to len špeciálnych škôl. S podobným správaním sa stretávajú učitelia na takmer každej škole. Prevažne ide o deti zo sociálne slabších rodín, ale agresivita detí má rastúcu tendenciu.
- Exemplárnym príkladom bol prípad z marca tohto roku, kedy v ZŠ na Važeckej ulici museli na malých vandalov, ktorí rozkopali dvere, ničili zariadenie triedy a napádali učiteľky, zavolať na pomoc hliadku polície. Žiaci pritom mali len 12 až 14 rokov.
ak
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári