Mnohé pohrebiská z I. svetovej vojny na severovýchode Slovenska sú v zanedbanom stave. Obce na rekonštrukciu vojnových cintorínov nemajú peniaze, môžu však požiadať štát o mimoriadne dotácie. Veľa starostov o tento príspevok nejaví záujem. Nájdu sa aj obce, ktoré svoje cintoríny úspešne zveľadili.
CERNINA/KAPIŠOVÁ. V šiestich okresoch (Bardejov, Svidník, Stropkov, Medzilaborce, Humenné a Snina) na východnom Slovensku je evidovaných 236 vojnových cintorínov z I. svetovej vojny. Len tretina z nich má podobu dôstojných pietnych miest.
„Približne päť rokov späť bola väčšina pohrebísk z I. svetovej vojny veľmi zanedbaná. V posledných rokoch sa situácia zlepšuje, ale má ešte ďaleko do ideálneho stavu. Bežná údržba cintorínov je zväčša vykonávaná,“ uviedol Martin Drobňák, predseda Klubu vojenskej histórie Beskydy, ktorá sa zaoberá výskumom a obnovou vojnových cintorínov.
Starostovia môžu žiadať o peniaze. Ale nežiadajú
Samosprávy sú povinné vojnové cintoríny niekoľkokrát ročne kosiť. Pri údržbe si môžu pomôcť príspevkom od štátu.
„Mnoho starostov o tieto financie nežiada a cintoríny sú zanedbané. Stretávame sa aj s prípadmi, keď starosta môže dostať na údržbu až niekoľko stoviek eur a napriek tomu o to nepožiada,“ hovorí M. Drobňák.
Zákon obciam neukladá vojnové cintoríny obnovovať. Ministerstvo vnútra pritom poskytuje dotácie aj na rekonštrukciu vojnových cintorínov.
„Pre príspevok na obnovu vojnového hrobu nevzniká zákonný nárok automaticky po podaní žiadosti ako v prípade údržby. Výška príspevku nie je zákonom obmedzená. O príspevok žiadajú obce obvodný úrad v sídle kraja,“ informovala nás hovorkyňa ministerstva vnútra Lucia Garajová.
Od záujmu k činom
Jeden z nezrekonštruovaných cintorínov z I. svetovej vojny sa nachádza v obci Kapišová v okrese Svidník.
„Zhruba pred troma rokmi sme žiadali o malú čiastku na obnovu, nedostali sme na to peniaze. Bolo by potrebné osadiť nové oplotenie, keďže staré je dosť zdevastované. Uvidíme, kedy na to budú finančné prostriedky. Cintorín sa podľa potreby kosí,“ hovorí starosta obce Kapišová Pavol Fek (Most-Híd).
Naopak v Cernine v okrese Svidník sa vojnový cintorín podarilo zveľadiť. Obec na obnovu získala v ostatných piatich rokoch financie za bezmála 24–tisíc eur.
„Cintorín bol zanedbaný a zarastený stromami. Po vyčistení areálu bol osadený centrálny kríž a malé kríže. Finančné prostriedky sa nám podarilo zohnať z ministerstva vnútra SR v troch etapách. V júli tohto roka bol cintorín posvätený,“ informovala nás starostka Helena Madzinová (Smer-SD).
Zistili sme
Za starostlivosť o vojnové hroby je podľa zákona zodpovedná obec. Ministerstvo vnútra SR na údržbu a obnovu vojnových cintorínov prispieva finančným príspevkom podľa zákona o vojnových hroboch.
Pre príspevok na obnovu vojnového hrobu nevzniká zákonný nárok automaticky po podaní žiadosti ako v prípade údržby. Výška príspevku nie je zákonom obmedzená.
Obmedzenia sú dané finančnými možnosťami rozpočtovej kapitoly ministerstva vnútra, náročnosťou obnovy, spolufinancovaním z iných zdrojov, resp. podielom spolufinancovania obce, ktorý je zákonom určený na 20 percent z celkovej požadovanej sumy.
V Prešovskom kraji boli v roku 2010 schválené všetky žiadosti na obnovu cintorínov z I. svetovej vojny. Suma poskytnutých prostriedkov bola vo výške celkom 53–tisíc eur. V roku 2011 požiadalo o finančnú dotáciu na obnovu vojnových hrobov z I. svetovej vojny 22 obcí a štyri občianske združenia.
iv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári