Či si bylinky nazbierame sami, alebo si ich kúpime v lekárni, je už na nás. Dôležité je však vedieť, ktorá rastlina má aké účinky.
PREŠOV. Dionýz Dugas napísal už tri knihy o sile liečivých rastlín. Tvrdí, že inhalácia je bylinkovou injekciou.
Zbieral ich už od útleho detstva so svojou mamou, no až do dospelosti im vraj neveril. Celé detstvo si robil zo svojej mamy srandu, tá sa totiž liečila prevažne bylinkami.
Bylinkár: Berieme len tabletky a škodíme si
Liečivé rastlinky majú na ľudí blahodarný účinok. „Keď píšem alebo čítam o bylinkách, tak si vravím, keď len polovica z toho je pravda, tak to stojí naozaj za to. Veľa chorôb lekári liečia antibiotikami, ale viem, že bylinkami sa to dá najlepšie. Hlásam návrat k prírode. Skôr alebo neskôr budeme musieť na to prísť, budeme musieť pochopiť, že prídeme do záhuby, keď sa budeme naďalej tak stravovať, ako je to u nás bežné.“
Bylinkár je presvedčený, že len berieme tabletky a škodíme si. „Odrazu má človek 50 a umrie na infarkt. Myslím, že keby od dvadsiatich rokov pil bylinkové čaje a žil tak, ako by to malo byť, tak by infarkt určite nedostal. Všetky choroby, ktoré prichádzajú sú z nazberaných zlých vplyvov, ktoré sa za roky do organizmu dostávajú,“ zdôraznil bylinkár.
Inhalácia je vraj bylinková injekcia
Prichádza jeseň a s tým chladnejšie obdobie. S tým i možné prechladnutia a rôzne zdravotné ťažkosti. „Chybou je zanedbanie prevencie. Stačí si urobiť bylinkový čaj, veľa vitamínov, veľa celaskonu, vypotiť v domácich podmienkach, ale najviac čo radím, to je inhalácia. Sám som neveril, že inhalácia má takú liečivú silu,“ povedal.
Inhalácia sa dá vraj prirovnať k injekcii. „Keď inhalujete, každým vdychom idú látky rovno do pľúcnych lalokov a odtiaľ do krvi, ktorá sa prekysličuje. Takže, keď si zoberiete harmančekový čaj a ešte nejakú inhalačnú zmes a 15 minút inhalujete, tak to je akoby ste si dali bylinkovú injekciu. Skutočne to funguje.“
Dugas napísal tri knihy o bylinkách. „Knižky sú ilustrované mojimi fotografiami, ale kým tie prvé dve sú z rád mojej mamy, tak tá tretia už je taká receptová, čo som už viac-menej poskladal ja.“
Lekári bylinkám nedôverujú stopercentne
Lekárka Katarína Kriššáková na liečbu iba bylinkami neverí. „Ale myslím si, že jako podporná liečba je to dobré,“ zdôraznila.
„Nie je dobré, keď sa užívajú pri chorobe len bylinky alebo len antibiotiká. Je dobré, keď sa to kombinuje, ale treba vedieť ako. Pacient by sa mal poradiť v lekárni, čo s čím brať alebo nebrať. Môže dojsť ku kontraindikácií. Napríklad taký ľubovník s inými antidepresivami sa nemôže užívať. Alebo i s takým warfarínom. A tiež je dôležité, aby človek vybral celú dávku antibiotík, pretože nabudúce by mu tabletky už nemuseli zabrať,“ informovala lekárnička Silvia Chovancová.
ANKETA: Veríte sile bylinek?
Bylinky verzus lieky z lekárne. Čo preferujete? Pýtali sme sa v uliciach Prešova.
Erika Matiová, 27, Kračúnovce, učiteľka: „Liečime sa doma rumančekom, šípkami, kvetmi lipy. Manžel si teraz začal sťahovat rôzne knihy z internetu, študuje to, aká bylinka má na čo dobrý vplyv.“
Eva Brosslová, 23, Prešov, študentka: „Bylinky zbieram pravidelne. Mám rada čaj z materinej dúšky, medovky, nechtíka lekárskeho. Bylinkám verím viac ako antibiotikám. Keď ma bolí hlava, tak si dám radšej čaj ako nejaké analgetikum.“
Alena Palachová, 49, Prešov, krajčírka: „Zbieram podbeľ i púpavu. Robím z nej med. Ten je liečivý. Z bazy robím sirup. Bylinky mi pomáhajú, lieky nemôžem veľmi brať, kvôli pečeni, takže sa skúšam liečiť takto.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári