LIPANY.
Predstavitelia samospráv, kultúrne inštitúcie, ale i tamojší farmári sa rozhodli obnoviť túto tradíciu, ktorá je poďakovaním za dary zeme.
"Myslím si, že je to pekná tradícia, musíme si vedieť vážiť plody práce našich rúk, musíme naše deti naučiť vážiť si chlieb. Teším sa, že už na bohoslužbu v parku prišlo množstvo ľudí, lebo ako to bolo zdôraznené v kázni, bez Božieho požehnania niet úrody," povedal TASR primátor Lipian Eduard Vokál.
Dodal, že po dobre odvedenej práci si ľudia zaslúžia uznanie a v neposlednom rade aj zábavu, aby vedeli načerpať nové sily.
Po nedeľnom obede popoludní prešiel mestom dožinkový sprievod, v ktorom kráčali členovia folklórnych súborov z regiónu, ale i hostia z partnerského poľského mesta Muszyna.
"Na chlebík sa musí tvrdo robiť a hoci nie vždy všetko ide tak, ako by sme chceli, treba byť vďačný za všetko, čo sa podarí dopestovať. Pánu Bohu patrí poďakovanie a my si snáď zaslúžime trochu vínka a dobrej muziky," povedal 58-ročný obyvateľ Lipian.
Na pódiu v centre mesta vystúpili folklórne skupiny z okolitých obcí a predstavili sa aj folkloristi z Muszyny. V stánkoch mohli ľudia ochutnať výrobky z okolitých fariem i obdivovať prácu ľudových remeselníkov.
Zahanbiť sa nedali ani tamojší členovia Poľovníckeho združenia Buková. Nielenže v noci málo spali, ale už od skorého rána pripravovali pre hostí pravú poľovnícku dobrotu.
"Pre návštevníkov sme pripravili kvalitný diviačí gulášik a zároveň sme pripravili aj jelenča. Takže podávať sa budú dva druhy guláša. Včera sme mali veľké obavy, či sa to podarí, ale našťastie Diana bola pri nás, takže podarilo sa nám uloviť," povedal člen združenia Anton Bednár.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári