Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
Peniaze vymáhajú stále. Advokát poškodených spotrebiteľov ich vyzýva, aby nič neplatili, e-maily ignorovali a prišli na súd.
PREŠOV. Pán Michal z Prešova je fanúšikom futbalu. Pred začiatkom vlaňajšieho futbalového šampionátu sa zaregistroval na stránke sampionat.sk, aby získal prístup k tabuľkám a ďalším informáciám.
Čakalo ho nemilé prekvapenie. „Do 20 minút mi prišli na e-mail všeobecné obchodné podmienky. V nich stálo, že musím dovtedy a dovtedy zaplatiť určený poplatok,“ hovorí pán Michal, ktorému sa „zmluva“ zdala podozrivá, keďže raz v nej bol uvedený ako užívateľ, potom ako objednávateľ a podobne.
„Tak som to vymazal a nevenoval tomu pozornosť,“ pokračuje. O dva týždne mu prišla na e-mail faktúra na 39.90 €.
„Nezaplatil som, lebo som nič nepodpisoval a takéto veci majú chodiť poštou, nie elektronicky,“ hovorí pán Michal, ktorý kontaktoval právnika. Výzvy na zaplatenie mu už prestali chodiť.
Šestnásťtisíc poškodených
Podobnú skúsenosť má aj pán Martin, ktorý sa takto zaregistroval na stránke basne-portal.sk. „Prvý mejl som ignoroval, po druhom som si zistil na rôznych blogoch, o čo vlastne ide. Pred týždňom mi prišiel tretí mejl, už pýtajú 69 eur,“ vraví.
Takýchto poškodených je vyše 16-tisíc, asi tristo z nich sa e-mailových výziev zľaklo a peniaze už aj zaplatilo.
Na Slovensku už nesídlia
Stránku basne-portal.sk pôvodne prevádzkovala v roku 2009 slovenská spoločnosť, momentálne je to firma sídliaca v Belize. Aj ďalšie portály prešli pod offshore spoločnosti sídliace na Belize či Seychelských ostrovoch. Potvrdzuje to napr. aj informácia uvedená priamo na stránke basne-portal.sk.
Advokát zastupujúci poškodených spotrebiteľov Miroslav Antoňák predpokladá, že za týmito firmami stoja rovnakí ľudia. „Ide o dobre organizovanú skupinu, chcem sa vyhnúť slovíčku zločineckú, ktorá je prepojená na podobné skupiny v zahraničí,“ tvrdí.
Podľa jeho slov sa momentálne zaoberajú vymáhaním sporných pohľadávok od užívateľov, ale je pravdepodobné, že sa chystajú na podobné ťahy s registráciami a zabezpečujú si domény napr. na blížiace sa futbalové majstrovstvá Európy.
„Zarábajú na nevedomosti ľudí. Môže sa znovu stať, že pribudne kvantum nových poškodených užívateľov,“ varuje.
Právnik: Neplaťte nič
V spolupráci so Združením na ochranu práv spotrebiteľov Ombudspot podal žalobu na Okresný súd v Poprade o určenie neplatnosti právneho úkonu. Pojednávanie bolo zatiaľ odročené na 7. 10. a advokát dúfa, že naň príde čo najviac poškodených. Jednoznačne im odkazuje, aby „do rozhodnutia súdu nič neplatili a všetky výzvy spoločnosti ignorovali“.
Zdôrazňuje, že „takéto zmluvné vzťahy nemajú na Slovensku právnu ochranu“, pretože vykazujú nekalé obchodné praktiky i nerovnováhu v právach a povinnostiach zmluvných strán. Kontakt na firmy figurujúce v kauze, sa nám získať nepodarilo. Oslovili sme teda ich právneho zástupcu, ktorý sa do uzávierky nevyjadril.
Konajú už viaceré inštitúcie
Za pravdu advokátovi zastupujúceho poškodených spotrebiteľov dávajú viaceré inštitúcie.
Slovenská obchodná inšpekcia vydala predbežné opatrenie, ktorým spoločnosti zakázala prevádzku týchto webstránok a uložila jej pokutu vo výške 50-tisíc eur. Súd následne zamietol odvolanie firmy.
K nekalým praktikám sa vyjadrila i Komisia pre posudzovanie neprijateľných podmienok v spotrebiteľských zmluvách pri Ministerstve spravodlivosti SR, spotrebiteľské združenia, SOI a ďalšie inštitúcie.
Polícia vedie trestné stíhanie (vo veci podvodu, poškodzovania práv i autorského zákona), zatiaľ podľa Antoňáka bez konkrétneho výstupu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári