PREŠOV. Školy v Prešove sa zapájali do štrajku len tým, že vyslali do Bratislavy niekoľkých pedagógov. „Naši učitelia podporujú túto akciu, ale fyzicky na štrajk šli len dve vychovávateľky, takže vyučovanie to nijako neovplyvnilo,“ povedal nám riaditeľ Základnej školy ma Kúpeľnej ulici v Prešove Marián Džačár.
Na ZŠ Važecká na prešovskom Sídlisku Šváby sa včera riadne vyučovalo. Na protestné zhromaždenie odišli traja učitelia.
„Nebol žiadny problém so zabezpečením vyučovania. Priebeh je úplne hladký, moji kolegovia sú kvalifikovane zastupovaní ďalšími kolegami,“ povedal nám včera riaditeľ školy Dušan Brhlík.
Podľa jeho slov nebolo nutné vyhlasovať riaditeľské voľno či meniť denný chod vyučovania. „Predsedníčka základnej organizácie aktivizovala našich učiteľov. Prihlásili sa traja. Bola možnosť uvoľňovania, podľa nového Zákonníka práce,“ uviedol D. Brhlík a konkretizoval, že traja učitelia z Važeckej, ktorí sa zúčastnili bratislavského protestného zhromaždenia, si na včerajší deň čerpali dovolenku.
Zástupca riaditeľa: Učitelia si vzali neplatené voľno
Do štrajku sa zapájali aj dedinské školy. „My sa síce učíme, ale šesť učiteľov, ktorí si vzali neplatené voľno, odišli na štrajk do Bratislavy,“ informoval zástupca riaditeľa Základnej školy v Brezovici (okres Sabinov) Štefan Fogaš.
Radoslav Duda, ktorý na tejto škole učí, na štrajk do Bratislavy nešiel. „Nezapojil som sa do štrajku, lebo nie som v odboroch a tiež aj preto, že som nový učiteľ,“ povedal. Škola má 25 učiteľov v základnej a 6 učiteľov v materskej škole.
Do Bratislavy o svoj plat šla bojovať i učiteľka zo ZŠ Kúpeľná Tatiana Mušková. „Z našej školy sme štrajkovali len dve učiteľky, pretože po obede sme mali rodičovské združenie a ostatní učitelia tam museli byť. Ja som bola bojovať v Bratislave, pretože dúfam, že si vybojujeme lepšie podmienky pre našu prácu.“
Vyučovanie bolo netradičné
Ani jedna základná škola v Prešove zatvorená podľa hovorkyne mesta Veroniky Gazdovej nebola. „Z trinástich základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Prešov v súvislosti so štrajkom nebola ani jedna zatvorená. Keďže sú to samostatné právne subjekty, je na riaditeľovi, či svojich učiteľov na štrajk pustil, alebo nepustil. Vyučovací proces nebol ohrozený,“ informovala V. Gazdová.
Ani riaditeľ ZŠ na Šmeralovej ulici v Prešove riaditeľské voľno neudelil. „Vyučovanie sme mali, ale nebolo tradičné, bolo robené zábavnou formou. Rodičia pripravili aktivity. Mali k dispozícii telocvične i školské ihrisko. Plne to využili,“ zdôraznil Ľubomír Bodnár. Do štrajku v Bratislave sa zapojilo z tejto školy 22 učiteľov, škola ich má 46.
Učitelia z lipianskeho gymnázia sa nezapojili
Našli sa i školy, ktoré sa do štrajku nezapojili a jednou z nich je Gymnázium v Lipanoch. „Nikto neprejavil záujem ísť na štrajk, oboznámení boli. Bratislava je veľmi ďaleko a náklady na cestu by boli vysoké, takže zrejme kvôli tomu nik z nášho gymnázia nešiel. Mám pocit, že keby to bolo bližšie, tak by sa zapojilo viac učiteľov. Problém s dovolenkou alebo náhradným voľnom nebol, ale rozhodlo to, že by im nikto nepreplatil cestu,“ uviedla riaditeľka Gymnázia v Lipanoch Viera Urdová.
V troch obciach mali riaditeľské voľno
V Prešovskom kraji požiadali štyri školy o riaditeľské voľno na včerajší deň. Týka sa to aj základných škôl z Prešovského okresu, obcí Široké, Drienov a Šarišské Bohdanovce. Ako informoval odborný radca z Krajského školského úradu v Prešove Peter Švaňa, ich úrad neskúma, či to súvisí so štrajkom učiteľov, alebo mali na to iné dôvody. Škola v Šarišských Bohdanovciach uviedla, že ide o rekonštrukčné práce, pričom riaditeľské voľno tu budú mať aj v piatok 16. septembra. Starosta obce Široké Stanislav Bartoš potvrdil, že ich učitelia sa včera zúčastnili na štrajku v Bratislave, škola má do 400 žiakov. Starosta Drienova Jozef Petro o dôvodoch riaditeľského voľba nechcel hovoriť, do ich školy chodí asi 230 detí.
sita
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári