PREŠOV. Na sklonku leta a začiatkom jesene sa začína jelenia ruja. Ide o párenie jelenej zveri, ktoré prebieha raz v roku, a práve v tomto období zvyčajne v našich podmienkach je to od 15. septembra do 15. októbra, v nížinách skôr, vo vyšších polohách neskôr. Závisí to od počasia. „Ak je teplejšie, ruja sa začína skôr, ak je chladnejšie, neskôr. Takisto, keď je teplejšie počasie, je ich menej počuť, menej sa ozývajú, a tým pádom sa o nich toľko nevie,“ povedal Miroslav Sedlák, tajomník Šarišskej regionálnej organizácie Slovenského poľovníckeho zväzu Prešov (ŠRO SPZ Prešov).
Marcinko: Najprv som sa bál
Rev jeleňov už zažil aj Peter Marcinko z Prešova, ktorý býva blízko. lesa. „Rád chodím do lesa skoro ráno, ak mám voľno. Vtedy je tam príjemný vzduch a počuť štebotať vtáky, no a zopárkrát som už počul ručať aj jeleňa. Keď som to počul prvýkrát, najprv som sa bál, ale teraz už viem, o čo ide, tak si to skôr užívam, je to veľmi zaujímavé.“
Slabšie jelene sa chcú dostať k jeleniciam
Obdobie jelenej ruje využívajú poľovníci na intenzívnejší lov jeleňov. Počas ruje sa totiž dá loviť zver aj iným spôsobom a síce vábením. „Niektorí vábiči sú vo vábení takí dobrí, že dokážu zmiasť nielen zver, ale aj svojich kolegov poľovníkov. Už sa nám stalo, že dvaja poľovníci vábili a jeden o druhom si mysleli, že je jeleň. Až keď sa k sebe priblížili a zbadali sa, prišli na to, že je to úplne inak. To sú také žartovné situácie,“ podotkol Sedlák.
Jelene revú zvyčajne okolo zotmenia, a potom ráno, keď sa brieždi. Cez deň sú ticho. V tom čase medzi nimi prebiehajú súboje o jelenice. Je to hotové divadlo, jelene využívajú parohy na súboje, chránia si svoje stádo, ktoré si vytvorili. „Slabšie jelene sa chcú dostať k jeleniciam, je to pre ne jediná možnosť, no nie vždy majú šancu. Silný jeleň si chráni jelenice preto, aby ich oplodnil on,“ podčiarkol. Jelene dospievajú v treťom roku života a už sa môžu zúčastniť ruje, ak im to dovolí situácia, teda dominantný jeleň. Jeleň má svoju čriedu jeleníc, o ktorú sa usilujú tzv. bočné jelene a ten hlavný sa snaží ich k jeleniciam nepustiť. Takto funguje do konca jeho života, až kým nepríde silnejší jedinec, ktorý ho odoženie od svojej čriedy.
Zvýšil sa počet jelenej zveri
V minulom roku bolo ulovených 453 kusov jelenej zveri. Pred desiatimi rokmi to bola polovica. Počet ulovených jeleňov sa zvýšil o sto percent, je teda predpoklad, že sa zvýšil aj celkový počet žijúcich jeleňov.
Anketa
Zažili ste ručanie v lese?
V uliciach mesta Prešov sme sa pýtali, či ľudia vedia, čo je jelenia ruja a či niekedy zažili na vlastnej koži ručanie v lese.
Stanislava Lukáčová (19), Prešov: „Ručať jeleňov v lese som ešte nepočula, viem však, že sú preteky vo vábení, o tom som počula.“
Vladimíra Talpášová (26), Prešov: „Nejaké jelenie súboje alebo ručanie som v lese ešte nezažila, ale viem, čo je jelenia ruja a o čom to je.“
Michal Grich (21), Ľubotice: „Už sa mi stalo, že som počul to ručanie jeleňov, viem, že je to začiatok ich párenia.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári