PREŠOV. Po tom, čo si ľudia pozbierajú z poľa zemiaky, zväčša zapália zemiakovú vňať.
„Strašne to smrdí, keď to pália. Najhoršie je, keď mám vonku vyvesenú bielizeň na obed a všetko tým napáchne. Doma musím zatvoriť všetky okná, je to naozaj strašný smrad. Veď by to ľudia ani nemuseli páliť, stačilo by to dať niekde na kompost a ono by to zhnilo,“ povedala nám Ivana Karabinošová z Prešova.
Takéto „ohníčky“ sa nepáčia ani Marekovi Fabiánovi zo Sabinova: „Je to taký blbý zvyk a obzvlášť na dedine. Dá sa to zvládať, keď je pole mimo obce, ale keď niekto páli zemiakovú vňať pri dome, tak je to naozajstná katastrofa. Človek si tak doma nemôže vypiť na záhrade ani len kávu.“
Starosta: Ľuďom vychádzame v ústety
V niektorých dedinách sú miesta, kde takýto biologický odpad môžu obyvatelia namiesto pálenia vyvážať.
„Pokutu ľuďom za pálenie tejto vňate nedávame, snažíme sa im dohovárať. Máme v obci také miesto, kde môžu zemiakovú vňať vyvážať. Je to bezplatné,“ informoval starosta Pečovskej Novej Vsi Jaroslav Baňas (KDH).
Mnoho ľudí netuší, že takýto odpad páliť nemôže. „Nevedel som, že to nemôžem páliť, a ani to, že je za to pokuta. Ale ja to pálim v malých množstvách, tak si nemyslím, že by sa to nedalo zniesť. A navyše mám pole mimo dediny,“ povedal Peter (65) zo Sabinovského okresu.
Spaľovanie nie je zhodnocovaním odpadu
Spaľovanie biologicky rozložiteľného odpadu, vňať zemiakov, časť z obilnín, sena, slamy, konárov či plevy je porušením zákona o odpadoch. Pokuty sú riešené obcou ako priestupok. A výška pokuty je 165,96 eura.
„Mestská polícia prípad porušenia zdokumentuje a postúpi na príslušný správny orgán, v prípade vypaľovania komunálneho odpadu je ním mestský úrad. Nasleduje správne konanie, miestne šetrenie a prerokovanie prípadu v súlade so zákonom o odpadoch. V ňom je totiž presne definované, že odpad sa musí zhodnocovať a spaľovanie nie je zhodnocovaním,“ zdôraznila hovorkyňa mesta Prešov Veronika Gazdová.
Pokuty sú príjmom mesta či obce
Pokuty sú príjmom rozpočtu mesta či obce. Prešovská radnica však neeviduje počet prípadov, v rámci ktorých ľuďom udelili za takéto nelegálne pálenie odpadu pokutu. „Väčšinou vlastník pozemku prehlási, že to páli drevo a nie zemiakovú vňať a my to nemáme ako dokázať,“ uviedla V. Gazdová.
Hasiči z Prešovského kraja mali od júla do včerajšieho dňa 48 zásahov k požiarom kvôli vypaľovaniu trávnatých porastov. „Zhorelo pri tom 68 hektárov trávy,“ informoval z Krajského operačného strediska v Prešove Pavol Klabník.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári