Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
Prešovská univerzita (PU) dnes slávnostne otvorila nový akademický rok. V Mestskej hale bol inaugurovaný staronový rektor PU René Matlovič i prorektori.
PREŠOV. Profesor René Matlovič dnes už aj oficiálne začal svoje druhé štvorročné obdobie vo funkcii rektora PU.
Zároveň boli inaugurovaní prorektori univerzity Peter Kónya (pre vedu, umenie a akreditáciu), Milan Portik (pre vzdelávanie), Ivana Cimermanová (pre vonkajšie vzťahy a šport) a Peter Adamišin (pre rozvoj, informatizáciu a hodnotenie kvality).
Slávnosti sa zúčastnil exprezident Rudolf Schuster, rektori ďalších vysokých škôl či vysokí cirkevní hodnostári. René Matlovič odovzdal ceny rektora tvorivým pracovníkom a študentom školy.
Dôraz na vedu a výskum
Staronový rektor zdôraznil, že chce pokračovať v nastúpenom trende. Za doterajšie úspechy označil zavŕšenie procesu komplexnej akreditácie, pričom PU má akreditovaných 163 študijných programov a obhájením statusu univerzity.
Pri získavaní prostriedkov z eurofondov sa PU umiestnila na piatom mieste spomedzi 34 slovenských vysokých škôl, pri prepočte na jedného pracovníka.
„Veda a výskum patrí medzi nosné aktivity univerzít,“ uviedol rektor a poukázal na nové výskumné centrá excelentnosti na PU. Týmto aktivitám chce aj naďalej „venovať pozornosť“.
Peňazí je málo
Rektor sa nevyhol ani otázke medzinárodných renkingov, v ktorých slovenské univerzity nefigurujú na popredných priečkach.
„Málo sa zdôrazňuje vzťah medzi kvalitou výstupov a finančnou náročnosťou vstupov,“ povedal Matlovič a zdôraznil, že špičkové svetové univerzity pracujú so stonásobne vyšším rozpočtom na žiaka a „solídne európske univerzity s desaťnásobkom zdrojov, ktoré máme k dispozícii my“.
Ako príklad uviedol aj ostrov Maurícius, ktorý nebol ani osídlený v čase, keď na území Slovenska fungovala Academia Istropolitana a v súčasnosti sa stáva jedným z vzdelávacích lídrov.
Ročne vyčleňuje 400 miliónov dolárov na rozvoj univerzity, kde chce do roku 2020 pritiahnuť stotisíc zahraničných študentov.
Slovensko by malo podľa Matloviča zachytávať trendy a nestať sa „muzeálnym exponátom“ ako vyhynutý mauríciuský vták, ktorého Česi volajú „blboun nejapný“.
Prešovská univerzita má v súčasnosti osem fakúlt a navštevuje ju vyše desaťtisíc študentov.
„Teší nás pretrvávajúci záujem o štúdium na našej univerzite. Nemali by sme však podliehať falošnému sebauspokojeniu. Musíme sa zamyslieť, či je štruktúra vedomostí a zručností našich absolventov uspokojivá z hľadiska očakávaných spoločenských potrieb,“ zdôraznil rektor.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári