Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
Krajský súd zamietol odvolanie Bakiho Sadikiho a Juraja Jambricha. Zmenil však výrok o treste pre Jána Cibuľu a vyhovel tým odvolaniu Generálnej prokuratúry SR. Všetkých troch odsúdil prešovský okresný súd pre zločiny obchodovania s drogami.
PREŠOV. Verdikt o 22-ročnom treste odňatia slobody v najprísnejšej väznici pre šéfa drogovej mafie Bakiho Sadikiho platí. Rozhodol o tom dnes prešovský krajský súd. Zamietol jeho odvolanie.
Nepochodil ani Juraj Jambrich, súd zamietol aj jeho odvolanie. Ten si posedí vo väzení 15 rokov. Na takú istú dobu s prihliadnutím na poľahčujúce okolnosti poslal súd do chládku aj Jána Cibuľu.
Jemu však kraj zmenil výrok o treste a právnu kvalifikáciu skutku tak, ako to požadoval prokurátor generálnej prokuratúry.
Podľa krajského senátu bývalý automobilový pretekár Cibuľa nespáchal jeden, ale dva trestné činy. Tým, že si časť heroínu odobral a snažil sa ju speňažiť.
Prokurátor: Je to zákonné
Súd uveril výpovedi dvoch obžalovaných i svedkov, ktorí sa navzájom usvedčovali. Podľa predsedu senátu Antona Lukáča súd prvého stupňa náležitým spôsobom vykonal dokazovanie na hlavnom pojednávaní a vec správne vyhodnotil.
„V tomto prípade ide o také množstvo drogy, že súdna prax v tomto regióne také nezaznamenala. Tu netreba vidieť iba peniaze a biely prášok. Ale rozvrátené rodiny a zničené zdravie drogovo závislých,“ uviedol Lukáč v krátkom odôvodnení.
Rozsudok je pre všetkých troch obžalovaných právoplatný a nie je možné sa voči nemu odvolať.
„Rozhodnutie považujeme za zákonné v celom rozsahu. Súd sa stotožnil s argumentáciou prokuratúry,“ reagoval prokurátor Peter Šufliarsky.
Pôsobili v Tatrách
Baki Sadiki (na snímke) je na úteku a proces voči nemu viedli ako voči ušlému. Podľa súdu bol šéfom organizovanej skupiny pôsobiacej v okolí Vysokých Tatier zaoberajúcej sa drogovou trestnou činnosťou.
Spolu s kumpánmi pašoval drogy takzvanou balkánskou cestou. V období rokov 2007 až 2008 dovážali heroín cez Poľsko, neskôr z Turecka na Slovensko ukryté v športovej obuvi.
Drogy ďalej distribuovali do Švajčiarska, Talianska a Poľska. Polícia preukázala najmenej šesť prípadov dovozu a prevozu heroínu. Išlo o približne 120 kilogramov drogy.
Policajti zadržali 10 kíl heroínu v penzióne Casa Dolce v Starom Smokovci, ten mal v prenájme J. Jambrich. V susedstve bol Sadikiho penzión Albas.
Z pašovaného heroínu bolo možné vyrobiť vyše 336-tisíc jednorazových dávok omamnej látky, za ktorú by mohli získať 3,350 mil. eur.
Cibuľu zadržali policajní vyšetrovatelia za asistencie kukláčov v septembri 2008 pred popradským nákupným centrom pri tom, ako sa pokúšajú predať drogy policajnému agentovi. Spolu s ním aj Dávida Zázrivého a Michaelu Štrbákovú. Obaja už za tento skutok pykajú vo väzení.
Jambrich sa polícii prihlásil po tom, ako zistil, že je stíhaný. Vypovedal voči Sadikimu, avšak až po tom, ako jeho manželka odmietla program na ochranu svedkov. On sám v procese vystupoval ako chránený obžalovaný.
Hlava skupiny Sadiki, známy priateľským vzťahom k exministrovi spravodlivosti Štefanovi Harabinovi, policajtom ušiel.
Júnový proces na okresnom súde v Prešove
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári