Jedenásť kaplniek na prešovskej Kalvárii je neopravených. Dlhé roky sa na pamiatkach robili len čiastkové opravy, a tak sa zastavenia postupne rozpadávajú.
PREŠOV. Prešovská kalvária je barokovým skvostom Prešova, no postupne sa výzdoba kaplniek dehonestuje.
Keramikár Peter Čentík, ktorý sa venuje aj reštaurovaniu, od roku 2007 obnovil exteriérovú štukovú výzdobu na troch kaplnkách.
„S reštaurovaním exteriérov sa začalo v hodine dvanástej, pretože poveternostné vplyvy sú voči týmto stavbám neúprosné. Taktiež im neprospelo ani veľa neodborných zásahov. Ornamenty premaľbami stratili svoj pôvodný tvar. Ešte jedenásť zastavení potrebuje urýchlenú obnovu, pretože baroková výzdoba postupne mizne,“ povedal nám P. Čentík.
Jedna kaplnka sa zrútila
Za kaplnkou XII. zastavenie nebol postavený kamenný oporný múr, preto bolo murivo na kaplnke vlhké a možno došlo aj k posunu podložia. V roku 2000 sa táto kaplnka zrútila. Bola však nahradená vernou kópiou pôvodnej. V zlom stave je i VIII. zastavenie, ktoré sa už dosť nakláňa. „Statika tejto kaplnky je už zabezpečená, to sa robilo len nedávno, ale výzdoba a podkladové omietky sú zvetrané.“ Ornamenty boli len premaľúvavané a stratili pôvodný tvar.
Múr, ktorý obklopuje Kalváriu, sa v jednej časti úplne rozpadol. „Okamžite sme to začali riešiť, vypracovali sme projekt, urobili sme statický posudok. Ale my sme bez peňazí, takže sa to zatiaľ len zastabilizovalo stojkami. Písali sme na ministerstvo kultúry, aby nám dali nejaké mimoriadne financie, aby sa nám múr nerozpadol, “ informoval dekan Farnosti svätého Mikuláša v Prešove Jozef Dronzek.
Čentík: Pôda je ako špongia
Svah sa opiera o niektoré kaplnky a tie nasávajú spodnú i dažďovú vodu. „Dochádza k presaku vody do kamenných múrov. Pôda je ako špongia a kaplnky všetku túto vlhkosť absorbujú. Dochádza k zasoľovaniu muriva a poškodzovaniu omietok, čo vedie následne aj k znehodnocovaniu interiérových malieb,“ povedal Čentík.
Preto začali s obkopávaním kaplniek a stavaním oporných múrov. Tohto roku sa dokončila aj obkopávka Kostola Svätého kríža, kde bola daná vertikálna izolácia a výkop zasypaný kameňmi.
Peniaze na ďalšiu opravu nie sú
Peniaze na obnovu získali zo zbierok a darov veriacich v konkatedrále v Prešove. „Jedna kaplnka vychádzala približne na 10-tisíc eur. Každý rok dávame nejaké projekty na získavanie finančných prostriedkov na rekonštrukciu Kalvárie,“ informoval dekan farnosti.
Rekonštruovanie Kalvárie sa deje vďaka peniazom, ktoré vyčlenia zo svojich príjmov. „Väčšinou sú zo zvončekov, alebo nejakých nájomných zmlúv a milodarov od ľudí. Ale je pravda, že teraz takmer všetky finančné prostriedky investujeme do Konkatedrály svätého Mikuláša, pretože od roku 1956 sa v nej prakticky nič nespravilo,“ zdôraznil dekan.
Anketa
Chodíte na Kalváriu v Prešove?
Pýtali sme sa vás, ako často chodíte obdivovať kaplnky na prešovskej Kalvárii?
Veronika Timlaovičová (16), Prešov: Na Kalváriu občas chodím, len je tam dosť zničená cesta.
Vlado Jakubo (18), Prešov: Prešovská Kalvária je veľmi pekná, no chodím tam málo. Čo je možno škoda.
Tomáš Just (26), Poprad: Na Kalvárii v Prešove je veľmi príjemné prostredie. Párkrát som tam bol.
čor
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári