PREŠOV. Záujem Prešovčanov o čerstvé kravské mlieko opadá. Dôvodov môže byť viacero. Od zvýšenia ceny o 10 centov (z dôvodu nárastu DPH zo 6 na 20 percent), cez komfort (treba mať vlastnú fľašu a drobné), až po nezvyk na takéto mlieko, ktoré je pre niektorých, ak sa neprevarí, ťažké.
Ak surové, tak od chovateľa
„Viem, že surové kravské mlieko je zdravšie, no podľa mojich starých rodičov, ktorí kravy chovali, by sa mlieko od kráv z viacerých chovov nemalo miešať. A ak dobre viem, mliečne expresy to neberú do úvahy a zlievajú kadečo. Ak kupujem surové mlieko, tak priamo od chovateľa. Inak siaham po mlieku z obchodu,“ povedala Prešovčanka Nikola Koložová.
Miroslav Gonda kupuje aj mlieko z automatu, aj škatuľové. „To z automatu vydrží kratšie, škatuľové zas kúpime aj celý kartón, nech je pokoj na dlhšiu dobu,“ povedal nám.
Boja sa rýchleho kazenia
Podľa Prešovčanky Stanislavy Hudačkovej je čerstvé mlieko lepšie, lebo obsahuje viac vápnika a iných minerálnych látok. Preto ho kupuje. „Je jasné, že mlieko z obchodu, aby vydržalo tri mesiace, prešlo homogenizáciou a pasterizáciou a ktovie čím ešte. To je práve kameňom úrazu,“ konštatovala.
„Kupujem mlieko v obchodoch, hoci sa kvalitou nedá porovnať s čerstvým mliekom. Mám však istotu, že sa nepokazí, aj keď ho zabudnem strčiť do chladničky,“ uviedla Zdenka Homolová zo Severnej (okres Prešov). V mliekomatoch nenakupuje ani Milan Grejták z Hermanoviec pri Prešove: „Automat je v meste, teda ďaleko a klasické 'živé automaty' u nás v dedine ľudia prestali chovať...“
Kedysi predávali 1 200 litrov
Po prvotnom boome spotreba mlieka z automatov klesla. Presné čísla k dispozícii nie sú. Faktom však ostáva, že situácia zo začiatku minulého roka, kedy boli prvé mliečne nonstop automaty v Prešove namontované, je výrazne horšia. V tom čase bola predajnosť okolo 1 200 litrov mlieka denne.
Minister: Podporujme domácich farmárov
- Minister pôdohospodárstva Zsolt Simon (Most-Híd) hovorí, že jeho snahou je podporovať domácich farmárov a zvýšiť spotrebu slovenských výrobkov. „Ľudia sú konformní. Namiesto stabilných automatov môžu byť v mnohých regiónoch automaty pojazdné,“ povedal minister, ktorý však myšlienku mliekomatov nezavrhuje.
- „Podstatné je vyvíjať na ľudí tlak, aby boli väčší lokálpatrioti pri kupovaní potravín a preferovali výrobky z regiónov.“ Ako príklad uviedol Rakúsko, kde je aj v obchodných reťazcoch 80-percentný podiel rakúskych potravinárskych výrobkov, kým na Slovensku je to 50 percent, v jednom z obchodných reťazcov dokonca len 20 percent.
- Podľa jeho slov sa ministerstvo snaží vytvoriť priestor na priame dodávky domácich výrobkov na miestny trh, bez medzičlánkov. V týchto dňoch čaká na odpoveď z Bruselu. Zdôraznil, že v týchto výrobkoch je zahrnutá aj práca ľudí z regiónu, ktorý má ešte ďalší potenciál. Samotné mliekomaty označil za dobrý spôsob priameho predaja, najmä pre menšie družstvá. „Pre farmára, ktorý dorobí dvesto litrov mlieka denne, to môže byť zaujímavé,“ dodal.
frk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári