OSTROVANY. Pozabudli, že majú v obci významnú lokalitu. Pri stavebnom konaní pre výstavbu fotovoltaickej elektrárne stavebný úrad neinformoval krajský pamiatkový úrad (KPÚ). „Zabudli sme. Nie je za tým nič iné,“ priznáva starosta obce Cyril Revák (nez.).
Jedným dychom však dodáva, že archeológovia mali dosť času urobiť dôkladný výskum: „Naposledy tu kopali v 90. rokoch. To, že na to nemali peniaze, je druhá vec.“
Pamiatkari sa postarali o nápravu. „Nariadili sme náhradný výskum,“ uviedol pracovník KPÚ Marián Uličný.
Starosta však systém kritizuje: „Nariadia výskum, nedajú naň ani korunu. A stavebník ho musí financovať. Celú ťarchu štát prenáša na obce a ľudí.“
Osídlenie z doby rímskej
Veľký systematický výskum začali archeológovia realizovať v Ostrovanoch (okres Sabinov) ešte v roku 1986. Na terase tiahnucej sa od Medzian cez Ostrovany až po Ražňany našli osídlenie od doby bronzovej až po obdobie sťahovania národov.
Výskum nadviazal na staršie nálezy kniežacích hrobov z 3. a 4. storočia patriacich germánskemu kmeňu Vandalov.
Nálezy poukazujú na existenciu politického a mocenského centra na východe Slovenska v mladšej dobe rímskej. V hroboch objavili zlaté, strieborné i bronzové, kostené aj sklenené predmety a šperky. Sídlila tu osada hospodárskeho charakteru, kde ľudia vyrábali keramiku. Tu žili, pestovali obilie, venovali sa remeslám rôzneho druhu.
Na terase odkryli aj zvyšky príbytkov z mladšej doby rímskej. Objavili dve hrnčiarske pece. Pri jednej z nich bolo v predpecnej jame množstvo luxusnej keramiky, ktorá sa volá takzvaná sivá rímska kolkovaná. Po ukončení výskumu skonštatovali, že takto by sa dalo kopať ešte dlhé desaťročia.
„Povedali sme si, že tieto ďalšie vzácne nálezy necháme pre budúce generácie. Škoda, že to budú mať troška komplikované,“ uviedla archeologička Božena Tomášová.
Našli hrnčiarsku pec
Počas náhradného prieskumu archeológovia z Archeoservices našli pred týždňom tretiu starovekú hrnčiarsku pec. „Je z mladšej doby rímskej a slúžila na vypaľovanie keramiky,“ uviedla B. Tomášová.
Keramický materiál, ktorý získali, dovoľuje pec datovať zhruba do 3. storočia. „Takáto pec je na území v okolí Prešova piata nájdená. Je to významný objav aj v rámci celej lokality,“ uviedol archeológ Marcus V. G. Comotti. Ďalším skúmaním zistia, aký je obsah a objem pece. A pri rozbore dokonca aj to, aké drevo v nej používali.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári