PREŠOV/MIKLUŠOVCE. Starostka obce Mária Čuchtová je presvedčená, že aj malá dedinka na východe krajiny má čím zaujať. Históriou, architektúrou, krajinou.
Prvá písomná zmienka o obci pochádza spred vyše 680 rokov, pýchou obce je národná kultúrna pamiatka, chrám Narodenia Presvätej Bohorodičky z 13. storočia. Dedinka leží v krásnom údolí kopcov, v erbe má jeleňa so zlatými parohmi a kopytami, no podľa starostky, najväčší jej kapitál je v samotných ľuďoch.
Obec je dlhé roky známa futbalom a je hrdá aj na vstup do obce, kde návštevníkov upúta svojpomocne postavené detské ihrisko. Vlani, bez dlhých príprav, pozvali na letný pobyt deti zo Ždane, ktorú postihli záplavy. Mladí aktivisti a domáce deti pre ne pripravili bohatý program a venovali im svoj čas aj srdce.
Hlavným organizátorom podujatia bolo Občianske združenie Sapio, ktoré sa dlhodobo venuje hlavne detským a mládežníckym projektom, ako Noc strašidiel, Tvorivé dielne, Horolezecký deň. Spolu s deťmi z obce vytvorili vlastnými rukami bábkové divadlo Badros, s ktorým naštudovali niekoľko rozprávok a príbehov a vystupujú po celom regióne. V lete naďalej organizujú detské humanitárne tábory na chate Potok.
Samospráva zorganizovala Stretnutie rodákov, tohto roku zaujal Deň tradícií. Uprostred obce otvorili v máji exteriérovú galériu, ktorá je výsledkom projektu Kameň a drevo. „Touto formou sme sa snažili ozrejmiť históriu ťažby kameňa a dreva v Miklušovciach,“ uviedla starostka. Podchytili aj starších, pre ktorých pripravili počítačový kurz. Starostka obce, ktorá na otázky agentúry SITA odpovedala z liečebného pobytu, prejavila radosť nad tým, že si teraz, ďaleko od domova, môže s niektorými seniormi chatovať.
Na otázku, prečo by sa mali Miklušovce stať Dedinou roka, uviedla, že „Miklušovce sú počtom obyvateľov veľmi malá dedinka, ale je krásna vďaka ľuďom, ktorí v nej žijú, je krásna, pretože vonia kvetmi, lesmi a lúkami, ktoré ju obklopujú.“ Podľa jej slov, dá sa tu prežiť krásny život.