Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
Významný nález objavili archeológovia na prešovských Šváboch. Odkryli základy a fragmenty stredovekej osady, zrejme vojenskej.
PREŠOV. Kopať začali archeológovia v máji. Nálezisko po preskúmaní a zadokumentovaní zasypú. Mesto na tomto miesto plánuje zriadiť cintorín.
V predstihovom záchrannom archeologickom výskume by mala byť preskúmaná celá stredoveká osada. „To, o čom sme vedeli z chabých písomných prameňov, nám prinesie po výskume väčšie poznatky. Ako tu ľudia žili, čím sa zaoberali,“ uviedol pracovník Krajského pamiatkového úradu Marián Uličný.
Našli vojenskú osadu?
Doterajší výskum ukazuje, že nenašli bežnú poľnohospodársku osadu. Nemožno vylúčiť, že ide o osídlenie vojenských služobníkov, ktorí strážili Soľný hrad.
Podľa hypotézy išlo pravdepodobne o osídlenie vojenskej družiny. Boli to strážcovia pohraničia, keďže pred polovicou 13. storočia bola celá severná oblasť okolo Prešova hraničnou.
„Vojenskí strážcovia bránili karpatské priesmyky,“ vysvetlil Uličný. Išlo o hranice medzi uhorským a poľským kráľovstvom.
Osídlenie spred tatárskych vpádov
Pred začatím výskumu archeológovia očakávali nálezy vzhľadom k tomu, že je v blízkosti evidovanej lokality, ktorou je kostol svätého Štefana na Solivarskom hradisku zvanom Várhegy.
„Našli sme výrazné osídlenie z konca 12. a prvej polovici 13. storočia. Zaujímavé je to tým, že doteraz máme odkrytých cez sto objektov. Z toho je päť sídliskových. Objavili sme päť chát zahĺbených. S ohniskami, respektíve s pecami. Väčšinu nálezov tvorí keramika z tohto obdobia. Tá nám pekne datuje túto lokalitu,“ informoval archeológ Mário Comisso.
Našli aj kovové nálezy – nožíky, pracky, strmene. K etnicite osídlenia je podľa neho sa v súčasnosti ťažko vyjadriť.
Okrem pozostatkov keramických hrncov a nádob sa v jednom zo sektorov našiel aj plytký objekt, z ktorého trčali kamene. Po začistení zistili, že ide o žarnov, teda zariadenie, na ktorom sa mlelo obilie na múku.
"Raritou je veľkosť, pretože priemer toho žarnova bol 55 centimetrov a podarilo sa nám zachytiť aj vrchný aj spodný kus. Vrchný bol trošku zničený, pretože bol tak plytko, že hlboká orba ktorá tu prebiehala v 20. storočí, z neho jednu časť odtrhla," povedal Comisso.
Nájdená osada je datovaná ešte pred vznikom samotného mesta Prešov, teda pred tatárskym vpádom.
Jej rozsah je veľmi veľký. „Tiahne v dĺžke cez 150 metrov a širokej 60 metrov. Avšak ešte nemáme zachytený celý rozsah,“ skonštatoval Comisso.
Po preskúmaní a zadokumentovaní nálezisko zasypú, vznikne tu mestský cintorín. Foto: Ingrid Timková.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári