LÚČKA. K tradíciám mal blízko už od malička, pretože pochádza z dediny, kde sa už mnoho rokov koná festival Gajdica. Zhodou okolností na tento nástroj hrá i jeho otec a on mu do toho ako malé dieťa spieval.
Na strednej škole sa prihlásil do folklórneho súboru Šarišská lipa v Lipanoch. „Prvé dva roky boli naozaj perné a výborné na vystúpenia. Do súboru som sa najprv prihlásil kvôli kondičke, no keď som to spoznal a objavil silu folklóru, nechcem sa toho vzdať,“ povedal nám M. Kasina.
Na vysokej škole nastúpil do vysokoškolského folklórneho súboru Torysa. V ňom tancuje dodnes. „Až tu som pochopil, čo je to slovenský folklór. Spoznal som v ňom rôzne žánre a rôzne kraje. A zistil som, že to nie je len o východe. Človek sa postaví na javisko a v tej chvíli má pocit, že mu rozumie aspoň päť minút úplne každý.“
Folklórne tradície sa mu páčia natoľko, že so svojimi dvoma kamarátmi, pod menom Čerkoše, chodí na svadby robiť odobierku neviest pred redovým tancom.
„Privedieme mladú pred svadobčanov a pýtame si jej venček. Ona nám dáva hádanky a dá nám ho až vtedy, keď nejakú uhádneme. Ona sa zatiaľ ide prezliecť, aby sa pripravila na redový. Družbovia zatiaľ dražia venček,“ povedal Kasína. Medzi folkloristami traduje takýto vtip: „Alkoholizmus sa vyliečiť dá, ale folklór ostáva v človeku už navždy,“ zdôraznil mládenec.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári