SABINOV. Sabinov je prvým slovenským mestom, v ktorom celoplošne zakázali hazard. Po búrlivej debate napokon za nariadenie hlasovali všetci mestskí poslanci.
Vydávať zákazy mestám a obciam umožnila júlová novela zákona o hazardných hrách, ktorú navrhlo KDH. Viacerí sabinovskí podnikatelia sa cítia diskriminovaní v podnikaní a chcú sa obrátiť na súd. Ak neuspejú, zrejme aj na Ústavný súd.
Hazard sa navyše ani podľa nového zákona nebude dať zlikvidovať naraz, priznáva aj právnik mesta Jozef Krenický. Podnikateľovi, ktorý požiada o licenciu do konca roka a splní podmienky, ju mesto ešte bude musieť vydať.
Na budúci rok postupne v meste zakážu videohry aj výherné hracie automaty. Zariadenia sa líšia len technickým riešením.
V deň dávok hrajú
V deň, keď sa vyplácajú sociálne dávky, pred herňou na námestí v Sabinove netrpezlivo postáva skupina mužov a žien, na chodníku posedávajú deti. Dovnútra sa už nezmestia, čakajú, kým sa pri hracích automatoch uvoľní miesto.
V prítmí vydýchanej miestnosti s blikajúcimi obrazovkami si zarastený muž v špinavej košeli pýta od personálu pivo a chce rozmeniť päťdesiatku na drobné.
„Chodia sem ľudia, čo do stroja hodia dve eurá, a keď nevyhrajú, idú preč. Ale niektorí u nás nechajú celé sociálne dávky,“ hovorí mladý muž v presklenej kabínke.
Za pár minút chlapík mení ďalšiu bankovku. O chvíľu vloží do automatu poslednú mincu. Zlostne kopne do stroja a odchádza. Pred herňou ho čaká nešťastná žena a dve malé deti. Od dobre oblečeného muža dostáva ďalšie peniaze.
„Skoro v každej sociálne odkázanej rodine je aspoň jeden gambler. Najzraniteľnejšie rodiny prichádzajú aj o to málo, čo dostanú na živobytie,“ hovorí šéfka sociálneho oddelenia mestského úradu Gabriela Harčariková.
„Sú to dospelí ľudia, zakázať im to nemôžete,“ pokojne hovorí majiteľ herne. Meno odmietol zverejniť.
Rozhovorí sa, keď príde reč na zákaz výherných automatov, ktorý odsúhlasilo zastupiteľstvo. „Ten, kto chce hrať, pôjde do inej obce. A mesto príde o stotisíc eur každý rok, tridsať ľudí, ktorí v herniach pracujú, stratí robotu. Aj niektoré krčmy padnú, nad vodou ich držia automaty. Aký to má význam?“
Hráčom je to fuk. „Keď to zavrú, pôjdeme inde. Sadneme do taxíka a ideme do Lipian alebo do Prešova,“ usmieva sa mladý muž s hrubou reťazou okolo krku. Do Sabinova dochádza za hazardom z Ostrovian.
Hráči ľudí rozčuľujú
Len na námestí sú štyri herne. Jedna hneď vedľa galantérie, ktorá priečelím, výkladom, pamätnou tabuľou a fotografiami pripomína prvý československý film ocenený Oscarom, Obchod na korze. Nakrúcali ho v Sabinove.
Oslovení obyvatelia Sabinova rozhodnutie poslancov väčšinou vítajú. „Naši poslanci si zaslúžia uznanie, že ako prví na Slovensku našli odvahu s hazardom v Sabinove skončiť,“ teší sa Jaroslava Gajdošová.
„Keď idem z práce a vidím, ako vychádzajú Rómovia z herní, kypí mi žlč. Nepracujú, žijú zo sociálnych dávok, ktoré minú v herniach, a ich deti hladujú,“ hovorí Zuzana Brendzová. „Neviem, či zákaz niečo vyrieši. Ale budú sa aspoň zgrupovať na iných miestach, nie v meste,“ myslí si Jaroslava Valkovičová.
Miroslav Toman zmysel zákazu spochybňuje. „Žiadny efekt to neprinesie. Rómovia sa presunú inam a tam budú robiť neporiadok. Hazard by mali zakázať celoštátne.“
Nezmiznú ani po zákaze
V Sabinove si dnes môžu hráči vybrať z 19 podnikov, v ktorých je 61 výherných automatov. Samospráva žiadateľovi, ktorý spĺňal zákonné podmienky, licenciu na ich prevádzku musela vydať.
Automat stojí asi 7000 eur, po piatich rokoch ho musia vyradiť. Ročný poplatok za videohru stúpol od nového roku zo 4000 na 4700, za výherný automat z 3000 na 3400. Investícia sa vráti zhruba za tri roky.
Mesto Stará Ľubovňa v roku 1997 obmedzilo nariadením počet automatov z 54 na 23. Podnikatelia protestovali na daňovom úrade, prokuratúre aj na súde. Krajský súd v Prešove ešte v tom roku výkon rozhodnutia pozastavil.
Od nového roku bude v Sabinove zakázané prevádzkovať videohry a od 1. júla budúceho roku aj výherné hracie automaty.
„Novela zákona nám uvoľnila ruky a my sme to využili v prospech ľudí, ktorí mrhajú peniazmi na hazard, aj v prospech Sabinovčanov,“ tvrdí primátor Peter Molčan (Smer-SNS-HZDS).
Ani novela zákona o hazardných hrách hazardu úplne nezabráni. „Všeobecne záväzné nariadenie nadobudne účinnosť od nového roku,“ hovorí právnik mesta Jozef Krenický.
„Kto si teda podá individuálnu žiadosť o udelenie licencie pred týmto termínom a bude spĺňať zákonné podmienky, my mu musíme vyhovieť a udeliť licenciu na celý kalendárny rok.“
Chystajú sa nasledovníci
Viaceré samosprávy sú však rozhodnuté konať podľa príkladu Sabinova. V Podolínci rozhodnú o zákaze na budúci týždeň. V mestečku s 3200 obyvateľmi majú 64 hracích automatov.
„Do mesta chodia za hazardom najmä obyvatelia obce Lomnička,“ hovorí primátorka Iveta Bachledová. Verí, že zákaz pomôže najmä obyvateľom historického námestia.
„Zákaz by mal zmysel, keby platil v širšom okruhu miest a obcí. Patologickí hráči sa budú za svojou vášňou sťahovať,“ povedal primátor Prešova Pavel Hagyari.
ANKETA
Uvažujete o zrušení výherných automatov a videohier aj vo vašom meste či obci?
Eduard Vokál, primátor Lipian: Prohibícia na alkohol bola aj v Amerike a čo priniesla? Chceme sprísniť kontrolu herní a hráčov, zabrániť zvyšovaniu počtu automatov, urobiť niečo, aby boli menej dostupné.
Cyril Revák, starosta Ostrovian: Vieme, že naši Rómovia chodia hrať do Sabinova. Automaty robia z chudobných ešte chudobnejších. Aj my zvažujeme celoplošný zákaz. Sabinov by mohol byť našim vzorom. Aj keď v obci nemáme hracie automaty, niektorí podnikatelia by ich radi prevádzkovali. Chceme tomu zabrániť.
Ján Volný, primátor Spišskej Novej Vsi: Aj keby sa rozhodli automaty zrušiť, myslím si, že tí, ktorí sú od nich závislí, by chodili hrať do okolitých miest a obcí. V hráčskom ošiali im je jedno, či minú peniaze na taxíky. Skôr teda budeme regulovať počty automatov. Obávam sa, že celoplošný zákaz by mohol viesť k vzniku nelegálnych herní.
Pavel Hagyari, primátor Prešova: Myslím si, že zákaz by mal zmysel, keby platil v širšom okruhu miest a obcí, pretože gambleri sa jednoducho budú za svojou vášňou sťahovať.
Florián Giňa, starosta Jarovníc: Tento zákon mal platiť oveľa skôr. Som veľmi rád, že máme možnosť ovplyvniť na území obcí gamblerstvo.
Iveta Bachledová, primátorka Podolínca: Mestské zastupiteľstvo bude o zákaze rokovať 13. októbra. My nejdeme riešiť gamblerstvo. Chceme riešiť problém v súvislosti s rozvratom rodín, s nezmyselným míňaním peňazí, ktoré štát poskytuje na zlepšenie situácie sociálne slabších vrstiev obyvateľov.
sen
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári