Letné terasy, ktoré dotvárali kolorit mesta, túto sezónu zmenili svoj vzhľad. Majiteľov reštauračných prevádzok nariadenie mesta donútilo zrušiť opláštenie igelitom aj pódiá, dokonca aj barové pulty. Dovolené boli len stoličky a slnečníky. Podnikatelia hovoria o stratách.
PREŠOV. Pri mestskom parku na Hlavnej ulici bolo vlani sedem terás. V sezóne hovorkyňa mesta Veronika Gazdová tvrdila, že dôvodom sú Dni mesta Prešov. Akonáhle sa skončia, terasy tam budú. Nestalo sa tak.
Zaujímalo nás preto, koľko ich vlastne v centre mesta po prijatí nariadenia bolo. Napriek opakovaným požiadavkám sme z radnice takú informáciu nedostali.
"Aj ja som sa o to zaujímal a dostal som len neoficiálnu informáciu o tom, že na Hlavnej ulici bolo ešte viac terás. Konkrétne 22 a v minulom roku ich vraj bolo len 19. Podľa mňa to nie je pravda a mestu určite klesne príjem zo sezónneho sedenia. Odhadujem, že asi o štvrtinu, ak nie viac,“ povedal nám poslanec Michal Kaliňák (Smer-SD).
Sezóna bola slabá
Faktom je, že na Hlavnej ulici bolo reálne oveľa menej sezónneho sedenia, ako vlani. Za letnú terasu totiž nemožno považovať dva stolíky so stoličkami, ktoré niektorí majitelia podnikov umiestnili na chodník.
Podnikatelia museli do nového vzhľadu terás investovať, preto nás zaujímalo, ako hodnotia sezónu.
„Veľmi zle. V porovnaní s minulým rokom som v strate 25–tisíc eur a to nehovorím o investícii 12-tisíc eur do nového vybavenia. Ďalšie umŕtvené investície sú v pôvodnej opláštenej terase. Tieto straty mi nikto nenahradí,“ konštatoval jeden z majiteľov Tomáš Callo.
Dodal, že toto leto bolo zlé počasie, ustálilo sa až v polovici augusta. Neraz s personálom rozložili terasu, prišiel dážď a vietor a museli ju rýchlo zložiť. Boli dni, kedy to opakovali aj trikrát.
„Som zvedavý, ako mieni primátor dodržať verejný prísľub o tom, že platiť budeme len za nedaždivé dni, kedy bola terasa v prevádzke. Dodnes nebol vytvorený žiadny mechanizmus, z radnice neprišla žiadna informácia, ani to nikto nekontroloval,“ poznamenal.
Ani na túto otázku sa nám odpoveď napriek opakovanej snahe nepodarilo z radnice získať. Podobne kriticky sa vyjadrovali aj iní podnikatelia. Zhodli sa v tom, že tohtoročná sezóna bola slabá.
Rušnejšie je na Floriánovej
Naopak, Floriánova ulica akoby rozkvitla. Tento rok tam bolo päť letných sedení a zdá sa, že sa ľudia z centra posúvajú práve tam.
Dôvodom môže byť aj fakt, že úzka ulica so sedením na oboch stranách poskytuje viac intimity a sú tam sústredené gastroprevádzky.
„Ja tu chodím veľmi rada. Na kebab, alebo taliansku polievku, alebo aj na obed či len na kávu a zmrzlinu. Sedí sa tu príjemnejšie ako v centre,“ povedala nám Milena Kundrátová.
Podobne reagoval aj študent Marko Baloga. „Som z malého mesta a po príchode do Prešova som očakával podobný ruch ako v Košiciach. Tam sa žije, ale tu je mŕtvo. Ulice sú cez deň prázdne, dokonca aj večer, v centre sa nič nedeje. Keď si už idem niekam posedieť, tak radšej na Floriánku, tu je akosi živšie,“ zhodnotil.
Poznámka
Komu zmeny prospeli?
Ukazuje sa, že mesto nariadením len utrpelo. Potvrdzujú to aj podnikatelia z menších obchodov, ktorí tvrdia, že chýbajúce terasy ich obrali o zákazníkov. Keď si posedeli na terasách, zvykli zájsť aj do obchodov. Teraz sa ponáhľajú skôr do veľkých obchodných centier na sídliskách. Tržby obchodov v centre klesli a pritom platia mestu vysoké nájomné.
Mladí ľudia mali túto sezónu oveľa menej šancí zarobiť si na letnej brigáde. Zhodli sa v tom, že veľa dní boli terasy prázdne pre zlé počasie alebo vôbec neboli v prevádzke. Tržby boli minimálne a teda aj ich odmena.
Investície, ktoré podnikatelia museli vložiť do nového vzhľadu terás sa im nikdy nevrátia, ani umŕtvené investície v tých pôvodných a tržby klesli.
Do mestskej kasy príde menej peňazí. Odhaduje sa, že poplatky za prenájom plochy a dane budú minimálne o štvrtinu nižšie ako vlani. Podnikatelia však očakávajú, že primátor splní sľub a mesto im nebude účtovať daň za dni, keď terasy neboli v prevádzke. Nikto to však nesledoval ani nekontroloval.
Chceli sme dosiahnuť európsky trend? Dosiahli sme len to, že mesto sa ešte viac vyprázdnilo a ľudia sa stiahli do bočných ulíc alebo radšej ostali v okrajových častiach mesta.
Turisti, ktorí do Prešova zablúdili, sa okrem chýbajúcich sprievodcovských služieb sťažovali aj na iný problém. Očakávali ponuku slovenských špecialít, príjemné osvieženie na terasách. Namiesto toho sedeli na nepohodlných stoličkách umiestnených na dlaždiciach, a keď zafúkal vietor, padali na nich slnečníky.
Anna Košuthová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári