ČERVENÁ VODA. Obec Červená Voda (okrem Sabinov) zamestnáva 10 ľudí na trvalý pracovný pomer.
Dvadsaťpäťpercentnou zrážkou z tarifného platu sa mali všetci poskladať na zaplátanie diery v obecnom rozpočte. Pre nízky prídel podielových daní totiž obci chýbajú prostriedky na úhradu nákladov za energie.
Táto myšlienka však všetkých nenadchla. Jedna zo zamestnankýň odmietla podpísať, že sa dobrovoľne vzdáva svojho platu. A hoci sa hovorí, že jedna lastovička leto nerobí, táto urobila.
Darovací príspevok pre obec teraz nebude musieť dať ani jedna zo zamestnankýň obce. „Celé to padlo,“ uviedla starostka obce Jana Džačovská (Smer–SD).
Dôvodom mala byť hrozba nútenej správy
Bola to práve starostka, ktorá prišla s ideou vzdania sa časti mzdy. Argumentovala nedostatkom peňazí a prípadnou hrozbou nútenej správy. J
ej návrh akceptovali pracovníčky úradu, kuchárky, upratovačka aj učiteľky v materskej i základnej škole. Okrem riaditeľky. Tá to odmietla.
Na túto tému bola ochotná povedať iba toľko: „Nie som sama živiteľkou rodiny. Potrebovala som to prebrať s manželom. Dohodli sme sa, že to nepodpíšem.“
Ostatní zamestnanci boli mlčanlivejší: „Nechceme sa k tomu vyjadrovať,“ vraveli kuchárky. Jedna z učiteliek síce začala rozprávať, svoju výpoveď však veľavravne nedokončila: „Viete, my žijeme v tejto obci...“
Jednu z pracovníčok úradu náš záujem o tento problém rozčuľoval. Starostku telefonicky informovala o našej návšteve v obci a uviedla jej: „Máme problém.“
Išlo aj o záchranu školy?
Džačovská však po príchode na úrad reagovala pokojne. Vzniknutú situáciu vysvetľovala takto: „Myslela som to v dobrom. Malo to byť iba na preklenutie momentálnej zlej finančnej situácie. Aj ja som sa vzdala mesačného platu.“
Na reakciu, že jej plat nie je porovnateľný so mzdou ostatných zamestnancov obce, uviedla: „Áno. Ale malo to byť iba na 2 mesiace. Dostali sme teraz menej peňazí od štátu. Ak by na ďalší mesiac nám štát poslal viac podielových daní, vrátila by som im to formou odmeny.“
Dodala, že obec potrebovala prostriedky na úhradu povinných platieb za energie. Nad zvýšením daní nerozmýšľala: „Išla by som proti svojim ľuďom.“
Kameňom úrazu je aj klesajúci počet detí v škole. Teraz majú vytvorené dve triedy. Udržiavajú takýto stav, aj keď je to finančne náročné aj preto, aby ľudia mali prácu. Preto chcela od nich výpomoc.
Na budúci rok vytvoria iba jednu triedu. Na pláne je aj výberové konanie na riaditeľku školy. Podmienkou bude kvalifikácia na výučbu anglického jazyka. Súčasná ju nespĺňa.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári