PREŠOV. Zmena životného štýlu dnešných detí a vek informatiky prispel aj k rozširovaniu civilizačných chorôb a obezity. Deti sa menej hýbu a viac času trávia pri počítači, hrách a sledovaní filmov.
Aj to bol dôvod, prečo z dielne ministerstva prišiel návrh na zvýšenie počtu hodín telocviku. Zaujímalo nás, čo na to hovoria pedagógovia aj deti.
Motivovali ich rozdielnymi úbormi
ZŠ na Kúpeľnej ulici v Prešove má 670 žiakov v 30 triedach, ale len jednu telocvičňu. „ Keby sme mali mať o jednu hodinu viac, už by sme mali kapacitný problém. Na jar a na jeseň sa dá využívať aj ihrisko vonku, ale ťažko by sme vedeli rozvrh zladiť tak, aby mala každá trieda k dispozícii telocvičňu trikrát v týždni,“ povedal nám zástupca riaditeľa Miroslav Benko. Na nezáujem detí o telesnú výchovu sa vraj nemôžu sťažovať a evidujú len 70 detí oslobodených od telocviku.
Tamojší žiaci prišli s návrhom, že každá trieda chce mať úbor inej farby, ale s logom školy. „Mám rád futbal aj beh, ale skok do diaľky a výšky neznášam,“ povedal nám Mirko Kožlej. Na otázku, či cvičieva aj mimo školy, len pokrčil plecami.
Laura Kurejová nemá rada hodiny telocviku, ale nepatrí k deťom, ktoré sa nehýbu. Chodieva na tanečný krúžok a rada sa korčuľuje.
Pri známkovaní zohľadnia aj danosti žiaka
Keď sme sa zaujímali o to, či dnešné deti zvládajú rôzne disciplíny, Benko nám to potvrdil.„ Máme bodový systém a podľa neho sa hodnotia atletické disciplíny aj loptové hry. Pravidlá zohľadňujú aj to, koľko žiak meria, váži, aké má dispozície pre danú disciplínu a až potom je hodnotený známkou. Nikomu neznechucujeme pohyb, veď nie každý má rovnaké pohybové danosti,“ poznamenal Benko.
Pokúšali sa zaviesť jogu, rodičia to zakázali
Fakt, že čoraz viac detí sa snaží necvičiť nám potvrdila aj zástupkyňa ZŠ na Prostejovskej ulici v Prešove. „Sú hodiny, keď je 12 detí oslobodených a 5 cvičí. Často to zneužívajú, ale my si nemôžeme dovoliť ísť proti rozhodnutiu lekára, alebo rodiča,“ popísala realitu zástupkyňa riaditeľa Marianna Butková. Dodala, že v záujme vyššej motivácie skúšali zaviesť aj aerobik a jogu.
„Mali sme problém s rodičmi. Postavili sa proti joge a doslova nám ju zakázali. Deti nechcú cvičiť, nenosia si úbory a keď sme boli na 5-kilometrovej túre v prírode, polovica zo skupiny nariekala, že nevládze chodiť,“ konštatovala Butková. Na otázku, či by kapacitne zvládli ešte jednu hodinu telocviku odpovedala, že síce majú dve telocvične, ale aj športové triedy futbalistov. Hodiny navyše by im spôsobili problém. Zatiaľ skúšobne zaviedli 3 hodiny v týždni len pre prvákov.
ZISTILI SME - Stredoškoláci sa vyhýbajú cvičeniu viac
- Podobná situácia je aj v stredných školách. Tam ešte výraznejšie stúpa počet študentov oslobodených od telocviku. Niektorí riaditelia hovoria o štvrtine z celkového počtu študentov. Problém je v tom, že kedysi mohol od cvičenia oslobodiť žiaka len telovýchovný lekár. Teraz tak môže urobiť aj praktický lekár.
- Trend nám potvrdil aj riaditeľ Strednej priemyselnej školy elektrotechnickej Slavomír Kožár. „Každý rok ich počet stúpa, preto zdravotný stav žiaka by nemal hodnotiť len obvodný lekár, ale skôr fyzioterapeut, alebo posudkový lekár. Podľa mňa sa terajší systém zneužíva,“ myslí si Kožár.
ak
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári