SABINOV. Málo zelene, samé kamene a betón. Toto vyčítajú obyvatelia Sabinova a okolia novej podobe rekonštruovaného námestia v Sabinove.
Jedným z nich je 78-ročný Ľudovít Valenta. Vyše 40 rokov pracoval ako stavbár, viac ako polovicu v zahraničí. Medzi inými aj v Prahe a v Iraku. Nepozdáva sa mu chodník vykladaný okrúhlymi kameňmi: „To nie je vhodné na chodenie. Malé deti tam budú padať a ženy si vyvrtnú nohy na vysokých opätkoch.“
Podľa neho pre množstvo lístia z obrovských stromov bola stará podoba parku so živým plotom oveľa vhodnejšia. Plot totiž zabraňoval rozfukovaniu lístia po celom meste. Ani odkanalizovanie dažďovej vody nie je podľa Ľ. Valentu správne vyriešené: „V čase prudkých dažďov sa bude voda rozlievať po námestí. Plocha má totiž spád na štátnu cestu.“
Jeho slová potvrdzujú aj podnikatelia, ktorí majú prevádzky v centre: „Už teraz pri lejakoch vymetáme vodu z chodníkov, lebo sa nám vlievajú do obchodov.“
Chýba im zeleň
Obchodníci cez svoje výklady denne vidia, ako obyvatelia či návštevníci mesta krútia hlavami nad zhotovovaným dielom: „Stále sa tu niekto zastaví a kritizuje. Ľuďom sa nepáči, že tu bude málo zelene. Boja sa, že zabetónované stromy vyschnú.“
Počas našej návštevy mesta robotníci opravovali chodník vykladaný okrúhlymi kameňmi, ktoré nanovo osadzovali.
Nedostatky odstraňujú
Podľa vedúceho oddelenia sabinovského mestského úradu Petra Tuleju je autorom projektu na stavbu „Rekonštrukcia mesta Sabinov“ spoločnosť architektov z Prešova. Do výberového konania mesto oslovilo troch uchádzačov a zároveň výzvu zverejnilo na úradnom mieste.
Ponuku predložili iba oslovení uchádzači. Na margo opravovaného diela uviedol: „Priebežne kontrolujeme kvalitu realizovaných prác na predmetnej stavbe. Prípadné drobné nedostatky, ktoré sa vyskytujú počas výstavby, budú odstránené do úplného ukončenia celej stavby.“
Tá je naplánovaná na marec budúceho roka. Odvodnenie dažďových vôd z centrálnej zhromažďovacej plochy vo východnom parku je riešené troma dažďovými zberačmi.
Z rozpočtu mesta ide 62-tisíc eur
Práce na obnove mesta sa chýlia pomaly ku koncu. Postavené sú chodníky a osadené sú prvky drobnej architektúry v parku - lavičky, odpadové koše, stojany na bicykle. Pozdĺž južného chodníka vo východnom parku bude umiestnených 8 historických artefaktov.
„Ich motívom bude prezentovať najvýznamnejšie dejinné udalosti mesta a tak poskytnúť základnú historickú informáciu obyvateľom a návštevníkom mesta,“ doplnil P. Tuleja. Súčasťou projektu sú horizontálne prezentačné plochy spolu s osvetlením. V týchto dňoch osadzujú v parku trávnaté koberce. Celá paráda bude stáť 1 240 119 eur. Mesto sa na tejto sume bude podieľať iba 5-percentami.
FAKTY
Čo je súčasťou rekonštrukcie
- Výstavba chodníkov a spevnených plôch v parku
- Úprava plochy pred pamätníkom v parku´
- Výstavba „mlynského potoka“ v parku
- Sadové úpravy v parku
- Odkanalizovanie spevnených plôch v parku
- Prvky drobnej architektúry v parku
- Informačný systém mesta v centrálnej zóne
- Príprava územia
- Spevnené plochy na Ul. 17 novembra
- Verejné osvetlenie ulíc 17. novembra, Ružová, parkov
- Chodníky na Ul. kpt. Nálepku, 17. novembra, Ružová
- Rekonštrukcia a výstavba parkovísk
- Výstavba verejného hygienického zariadenia v centrálnej zóne.
tim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári