Kým základné školy v meste sa obnovujú, mnohé materské školy (MŠ) zápasia so zlým technickým stavom. Trvá to už roky. Príkladom je aj MŠ na Jurkovičovej ulici v Prešove, ktorá je najväčšia v meste. V súčasnosti ju navštevuje 292 detí. Ich rodičom už dochádza trpezlivosť.
PREŠOV. Objekt má už 22 rokov a zub času ju doslova ohlodáva. Okrem opravy strechy do nej mesto doteraz neinvestovalo. Časť strechy, cez ktorú im pršalo dovnútra, síce mesto opravilo, ale cez deravé okná a už neexistujúce tesnenie preteká dovnútra voda aj cez tri poschodia.
Schody pred školou sú rozdrobené, omietky opadané a zo zvlhnutých múrov už padali aj kusy muriva. Ukázal sa holý panel a zamestnancom neostávalo nič iné, len nájsť murárov a steny aspoň provizórne opraviť.
Nebolo to prvýkrát. Pod linoleom mali súvislú pleseň, preto vymenili podlahy, potom prišiel problém s kanalizáciou, nefunkčnými toaletami, plesnivieť začal aj nábytok, a tak ho museli postupne vymieňať. Tiež postieľky, ktoré za 22 rokov presiakli detským močom.
Plátajú, čo sa dá
Vedenie školy sa snaží svojpomocne aj cez sponzorov zachraňovať, čo sa dá. Pred začiatkom tohto školského roku napríklad vymaľovali triedy, dokúpili nábytok a po niekoľkých daždivých dňoch ich čakalo nemilé prekvapenie.
„Parapety pri oknách sú prehnité, tesnenie je už dávno po životnosti, niektoré okná už nemôžeme ani otvárať, aby nevypadli celkom. Krátko po vymaľovaní tried sme zistili, že steny začali plesnivieť, dokonca aj nový nábytok. Takmer každý deň zistíme nejaký nový problém,“ opísala nám situáciu riaditeľka Monika Imrichová.
Radnica tvrdí, že ich zaradí do plánu
Fakt je, že projekt na rekonštrukciu má škola schválený od roku 2008. Celkové náklady sa odhadujú na 1,4 milióna eur. Doteraz sa však nenašli peniaze. Zaujímalo nás preto, ako bude radnica na súčasný stav reagovať.
„Na pokyn primátora sa oprava a rekonštrukcia materskej školy zaradí do investičného plánu s podmienkou, že budú na to financie. So začatím prác sa potom ráta v lete budúceho roka,“ informovala nás hovorkyňa radnice Veronika Gazdová.
Je tam však podmienka. Ak budú peniaze. Kde ich mesto vezme, možno vysvetlí primátor Pavel Hagyari (nez.) v pondelok 24. októbra. Plánuje navštíviť školu a možno sa zúčastní aj rodičovského združenia.
ZISTILI SME
Rodičia organizujú petíciu
Rodičia pomáhajú škole, ako sa dá. Majú pocit, že investovali veľa času, práce aj peňazí, aby pomohli udržať MŠ v prevádzkyschopnom stave. Ich trpezlivosť už pretiekla. Rada školy preto odštartovala petičnú akciu. Doteraz sa pod ňu podpísalo 250 rodičov, ale zatiaľ ju mestu nedoručili.
„Deti majú vysokú chorobnosť, lebo v zime je tam chladno a na kúrenie sa zbytočne vydáva veľa peňazí. Celá budova je deravá, okná netesnia a až 60 percent z nich sa vôbec nedá otvoriť. Ďalší problém sú narušené azbestové platne a čiastočky z nich sa určite dostanú aj do tried. Mám o svoje deti obavy a ako matka mám pocit, že s tým musíme niečo robiť,“ zdôraznila predsedníčka rodičovského združenia Katarína Robová.
Iných rodičov zase popudilo schválenie prostriedkov na obnovu objektu škôlky v Nižnej Šebastovej, kde sa má investovať 570-tisíc eur a pritom tam chodí len 46 detí. „Nemám nič proti tomu, ale my čakáme na peniaze už najmenej tri roky, situácia sa zhoršuje a do tejto škôlky chodí šesťkrát viac detí ako do šebastovskej. To nie je fér,“ dodal jeden z rodičov František P.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári