Pracovná zdravotná služba už bude povinná len pri rizikových prácach. Uľaví sa tak 95% zamestnávateľom na Slovensku.
PREŠOV. V súčasnosti je každý zamestnávateľ povinný platiť pracovnú zdravotnú službu. Teda aj ten, čo má vykonávané práce zaradené len do kategórie 1 alebo 2. Do dvojky patrí napríklad práca s počítačom. „Takýchto zamestnávateľov je asi 10-tisíc a zamestnávajú spolu 1,9 milióna zamestnancov. Pritom v týchto dvoch kategóriách bolo v roku 2009 evidovaných len 470 chorôb z povolania, čo predstavuje 0,024 % podiel všetkých chorôb z povolania,“ informovala nás Mária Račková z mediálneho odboru Ministerstva práce sociálnych vecí a rodiny. V týchto kategóriách je zaradená väčšina zamestnancov nielen v administratíve, ale aj v školstve, verejnej a štátnej správe.
Rizikové povolania budú pod kontrolou
Zvyšný podiel chorôb z povolania bol evidovaný v kategóriách 3 a 4, čo sú rizikové povolania ako sú baníci, piloti, vodiči banských strojov, jaskyniari a podobne. V nich pracuje 103 051 ľudí. Po novom už bude pracovná zdravotná služba opodstatnená len v kategórii rizikových prác. Lekárske prehliadky sa budú aj naďalej vyžadovať u vodičov, kuričov a podobne, lebo v platnosti ostáva osobitný predpis.
Chýbali špeciálne tímy pracovných lekárov
Vo viacerých prešovských firmách sme sa informovali, či tento zákon dodržiavali. Odmietli sa k tomu vyjadriť, ale naznačili, že okrem zbytočných výdavkov nebolo také jednoduché zákon dodržať. Tvrdili, že pracovísk zameraných na pracovné lekárstvo je málo.
„Som živnostníčka, robím účtovníctvo doma a tiež to pre mňa platilo. Samozrejme, že som nehľadala pracovného lekára. Mám svojho, ktorý pozná môj zdravotný stav, platím si odvody a vynakladať ďalšie prostriedky pre jedno potvrdenie odmietam,“ povedala nám Ľudmila Janovčíková.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári