PREŠOV. V rámci rozpočtových opatrení odkleplo zastupiteľstvo 9 500 eur na odmeny pre zamestnancov mimo pracovného pomeru. Z tejto sumy, vyčlenenej na rok 2011, „zhltnú“ peniaze na dvoch zamestnancov MIC asi 4 200 eur, zvyšné peniaze sú určené zboru pre občianske záležitosti.
Smer návrh nepodporil
Rozpočtové opatrenia neboli prijaté jednoznačne. Hlasovalo za ne 19 poslancov, desiati, zväčša smeráci, sa zdržali. „Takto predložený materiál, hovorím za seba, nie je možné podporiť. Rezervný fond ideme rozbiť na platy. Hovorilo sa o šetrení piatich až desiatich percent, a tento materiál o tom nehovorí,“ vyjadril sa Alexander Ernst (Smer-SD).
„Väčšina tých platieb ide na informačné centrum. Spustili sme ho s minimálnymi nákladmi. Boli sme posledné krajské mesto, ktoré neriešilo informačné centrum vo vlastnej réžii,“ povedal Pavel Hagyari (nez.), ktorý očakáva, že personálne MIC v budúcom roku vykryje vlastnými pracovníkmi.
Problémy s MIC
Mestské informačné centrum, sídliace na Hlavnej 67, sa prvý raz dostalo do problémov pred takmer dvanástimi rokmi, počas úradovania primátora Juraja Kopčáka (vtedy SDKÚ), keď pôvodný prevádzkovateľ odstúpil z finančných dôvodov. Mesto vtedy vyhlásilo súťaž, po ktorej v júli 2000 nastúpil nový súkromný prevádzkovateľ, so zmluvou na dobu neurčitú.
Bez prerušenia fungovalo MIC do roku 2007, keď nový primátor Pavel Hagyari vypísal ďalšiu verejnú súťaž. V nej uspela iná firma, ktorá infocentrum spravovala až do septembra tohto roka. Jej konateľ Rastislav Boroš sa k ukončeniu prevádzky podrobne vyjadriť nechcel. „Môžem len označiť úprimnú ľútosť nad tým, že sme museli pristúpiť k ukončeniu prevádzky,“ uviedol a dodal, že MIC ako také neskončí, len sa zmení spôsob jeho prevádzkovania.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári