Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
Cintoríny sa rozsvietili. Utorkový sviatok Všetkých Svätých prilákal na zhruba šestnásťtisíc hrobových miest v Prešove množstvo ľudí. Uctiť si pamiatku svojich blízkych sa už dá aj virtuálne.
PREŠOV. Desaťtisíce ľudí prišlo v týchto dňoch na cintoríny položiť veniec, kvety či zapáliť kahanec. Technika v súčasnosti umožňuje vyjadriť úctu zosnulým aj tým, ktorí sa z rôznych príčin nemôžu dostaviť priamo na cintorín.
Majú možnosť zapáliť virtuálnu sviečku, položiť na virtuálnom cintoríne symbolickú kyticu, ako aj zanechať odkaz so svojim menom, dátumom návštevy a textom.
V budúcnosti má byť táto služba na stránke cintoriny.sk ešte viac rozšírená a dopracovaná o celkovú vizualizáciu a aktualizáciu pribudnutých hrobových miest.
„Jedným z cieľov, ktoré si stanovilo nové vedenie je urýchlene aktualizovať databázu hrobových miest tak, aby bola úplná a doplnená o všetky údaje od roku 2008,“ konštatoval riaditeľ Technických služieb mesta Prešov Jozef Višňovský.
V budúcom roku by mali byť virtuálne zobrazené všetky hrobové miesta v Prešove. Uvažuje sa aj nad ďalšími doplnkovými službami, ktoré sa ponúkajú najmä v zahraničí. Napríklad možnosť objednať si reálny smútočný veniec či kyticu na jednotlivé hroby.
Prevláda skutočná realita
Nad virtuálnou realitou v súčasnosti stále prevláda tá skutočná. Na prešovských cintorínoch bol ruch od rána do večera. Mnoho ľudí zapálilo symbolickú sviečku nielen na konkrétnych hroboch, ale aj pri kríži, za všetkých ostatných. Počet reálnych sviec zatiaľ, zdá sa, prevyšuje počet tých virtuálnych.
„Nehovorím, že je to zlé, najmä pre tých, ktorí majú svojich blízkych pochovaných na rozličných cintorínoch. Osobne však dávam prednosť prechádzke a zapáleniu skutočnej sviečky,“ povedala nám Prešovčanka Maja.
Tento názor zdieľa aj Miloš Meričko: „Prečo nie? Aj to je jedna z možností ako si spomenúť, aspoň na tých, ktorí odpočívajú niekde ďaleko. Ale, samozrejme, na cintorín ísť treba.“
FAKTY
Virtuálna pieta
Ako si môžu pozostalí uctiť pamiatku svojich blízkych na stránke www.cintoriny.sk?
Na pravej strane obrazovky v tabuľke II. Vyhľadávanie zomrelých zadajte obec/mesto, meno a priezvisko zomrelého (čo najpresnejšie aj s diakritikou) a kliknite na tlačidlo Hľadať.
V tabuľke Výsledky vyhľadávania sa zobrazia všetci zomrelí so zadaným menom a priezviskom (prípadne dátumami narodenia a úmrtia), ktorí spĺňajú vyhľadávacie kritériá. Ak je v obci/meste viac cintorínov, zobrazia sa zomrelí vo všetkých aktuálnych cintorínoch.
Vyberte zo zoznamu zomrelého a kliknite na jeho meno a priezvisko.
Zobrazí sa ďalšia strana s podkladovou digitálnou mapou cintorína a tabuľkou s formulárom hrobu. Ak sa tabuľka nezobrazí, pravdepodobne máte vypnuté pop up okná a treba ich sprístupniť (ak máte nainštalované toolbar lišty Yahoo a Google, treba uvoľniť pop up okná aj tu).
Vo formulári hrobu kliknite na záložku Sviečky alebo Kvety, vyberte z ponuky sviečku alebo kvet, vyplňte formulár Od koho a Odkaz (nie je podmienkou) a kliknite na tlačidlo Odoslať.
Tabuľka s formulárom hrobu sa zavrie a na príslušnom hrobe umiestnenom do stredu sa zobrazí zapálená sviečka alebo položená kytica. Tlačidlami Lupa+ a Lupa- si upravte veľkosť zobrazenia digitálnej mapy. Dĺžka horenia sviečok a položenia kytíc je nastavená na 24 hodín. Počas tohto času sviečky postupne dohorievajú.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári