VEĽKROP. Tohtoročné aktivity členov Klubu vojenskej histórie (KVH) Beskydy zamerané na záchranu známych, ako aj zabudnutých cintorínov z čias prvej svetovej vojny, sa dostali počas uplynulého víkendu do finále.
Dobrovoľníci ukončili brigádnickú činnosť v sezóne 2011 úpravami najväčšieho slovenského cintorína z obdobia prvého vojnového konfliktu, ktorý je situovaný na východe Slovenska v obci Veľkrop, okres Stropkov. Ide o posledné miesto odpočinku vyše 10 700 padlých vojakov.
"Počas tohto víkendu sme si naplánovali poslednú z brigád. Ak by som mal zhrnúť sezónu 2011, tak z hľadiska rôznorodosti našich aktivít ide o prelomový rok," uviedol pre TASR predseda KVH Beskydy Martin Drobňák s tým, že nejde iba o praktickú činnosť zameranú na obnovu viacerých cintorínov či spoluprácu s nadšencami vojnovej histórie spoza slovenských hraníc, ale aj o publikačnú činnosť.
"Začiatkom roka sme prezentovali tretí diel mement 1. svetovej vojny, čo je výsledok našej niekoľkoročnej výskumnej činnosti," poznamenal.
Pracovali na obnove viacerých pietnych miest
Desiatky členov KVH Beskydy začali v tomto roku svoju brigádnickú činnosť v apríli opravami vojnového cintorína v Hostoviciach v okrese Snina a vo Veľkrope sa venovali následne obnove známeho pietneho miesta takmer celé leto.
V uplynulých mesiacoch odpracovali desiatky hodín aj na cintorínoch v Becherove a v Chmeľovej v okrese Bardejov.
"V tomto roku sme uzavreli rekonštrukciu dvoch vojnových cintorínov, a to v Palote neďaleko Medzilaboriec a v obci Stebník v Bardejovskom okrese. S ich obnovou sme začali v roku 2009," doplnil Drobňák.
Oba pietne miesta zrekonštruovali podľa historických podkladov a po kompletnej revitalizácii disponujú oplotením a krížmi. Nachádzajú sa tam zároveň vyznačené miesta hrobov, ako aj informačné a smerové tabule.
Našli dva stratené cintoríny
KVH objavil počas tohto roka aj dva stratené vojnové cintoríny, ktoré pohltil v uplynulých desaťročia les medzi Výravou a Valentovcami.
"V lesnom poraste sa nenachádzalo nič, čo by identifikovalo, že sú tu vojnové cintoríny, čiže žiaden kríž, iba pár kameňov po pamätníku. Po ich lokalizácii a vďaka podpore Karpatskej nadácie sme začali medzi nimi budovať náučný chodník," vysvetlil Drobňák s tým, že oba cintoríny sú dnes oplotené a v blízkej dobe na nich pribudnú kríže a informačné tabule.
"Na jar 2012 by sme radi vyznačili spomínaný náučný chodník, ktorý bude prvý svojho druhu na území Slovenska," podotkol predseda KVH Beskydy.
Ambíciou dobrovoľníkov z občianskeho združenia KVH Beskydy je pre budúci rok okrem dokončenia rozpracovaných a odštartovania nových projektov aj oprava vojnového cintorína v Zborove, kde plánujú zrekonštruovať zároveň úsek zákopovej línie, čím by vytvorili netradičné múzeum v prírode vybavené informačnými tabuľami.
"Predtým nás však čaká zimné obdobie, počas ktorého budeme opätovne bádať v archívoch, aby sme priniesli našim priaznivcom 4. diel mement 1. svetovej vojny, ktorý bude zameraný aj na zmapovanie lazaretných a zajateckých cintorínov v zázemí frontu," uzavrel Drobňák.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári