PREŠOV. Ľudia sa zbavujú napadaného lístia veľmi jednoducho, zapália ho na záhrade. Mnohí si však ani neuvedomujú, že je to zakázané.
„Naši susedia tam, kde máme chalupu, bežne všetko pália, už som im raz povedala, že by to nemali, ale nič si z toho nerobia,“ priznala sa nám pani Dana z Prešova.
To, že ľudia na dedinách bežne pália v jeseni či na jar lístie na záhradách, potvrdila aj starostka obce Tulčík (okres Prešov) Janka Šoltésová (nez.): „Áno, stáva sa to, že k nám na úrad chodia ľudia doslova bonzovať, že niekto niečo páli. Udelili sme už niekoľko upozornení, zatiaľ sme to ešte nikdy neriešili pokutou. Kompostovisko v obci nemáme, ale poniektorí majú doma vlastné. Budúci rok by to však malo byť jednoduchšie, čo sa týka triedenia odpadu. Vďaka projektu zvýšenia separácie, do ktorého sme zapojení, každá rodina by mala dostať o tri zberné nádoby navyše a takisto by mali mať vytvorené vlastné kompostovisko.“
Mesto zabezpečuje zber trávy a lístia
Suché lístie, prípadne konáriky patiče medzi biologicky rozložiteľný odpad, ktorý má byť likvidovaný, resp. zhodnocovaný.
„V rámci mesta Prešov ho ľudia môžu použiť na kompostovanie, prípadne iné domácke využitie. Mesto Prešov v rámci činnosti separácie zabezpečuje periodický zber trávy a lístia. V prípade vlastných možností občania môžu doviezť lístie, trávu a konáre na zberné dvory na Bajkalskú ulicu a Jesennú ulicu podľa prevádzkových hodín,“ povedala Veronika Kmetóny Gazdová.
Za spaľovanie hrozí pokuta
Ak teda niekto spaľuje odpad zo záhrady - lístie, trávu, konáre, ale aj odpad z domácnosti - plastové fľaše, papiere, kartóny, gumu a pod., dopúšťa sa protiprávneho konania a hrozí mu pokuta.
„Ak vidíte, že niekto týmto spôsobom spaľuje odpad alebo sa odniekiaľ šíri nepríjemný dym, upovedomte o tom mestskú políciu vo vašom meste alebo obci, respektíve zavolajte na mestský/obecný úrad či na štátnu políciu. Nezabúdajte, že môžete ostať v anonymite,“ informuje hovorca ZMOS Michal Kaliňák.
Biologicky rozložiteľný odpad je súčasťou komunálnych odpadov, nakladanie s ním je v kompetencii príslušnej obce. Pri porušení zákona ukladá v priestupkovom konaní pokutu do výšky 166 eur.
Za porušenie tohto zákazu v meste Prešov môže príslušník Mestskej polície uložiť blokovú pokutu do výšky 33 eur. Zákon o ochrane pred požiarmi zakazuje vypaľovanie trávy. Právnickým osobám zaň hrozí pokuta až do výšky 16 596 eur, fyzickým do výšky 331 eur.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári