Novela mala platiť od apríla 2012, ale terajšia vláda už zrejme zákon neschváli.
PREŠOV. Vo viacerých menších okresoch lekári odmietajú slúžiť aj preto, lebo ich je málo a služba na nich vychádza aj 5-6 krát za mesiac. Nepáči sa im ani nízke ohodnotenie za služby. Prešovský samosprávny kraj (PSK) môže zo zákona udeliť sankciu až do výšky 3 300 eur, hoci doteraz ani jednu nedal.
Sieť LSPP nechcú redukovať
V Prešovskom kraji je 15 organizátorov lekárskej služby prvej pomoci (LSPP), hoci podľa platnej minimálnej siete by malo byť v kraji 8 LSPP pre dospelých, 5 pre deti a slúžiť by mali len dvaja stomatológovia. Z hľadiska rozľahlosti kraja by to však mohlo spôsobiť problém dostupnosti, preto PSK o redukcii zatiaľ neuvažuje.
„Všetci organizátori pohotovostnej služby sa nám sťažujú, že majú problém zabezpečiť lekárov, hoci im to ukladá zákon a majú povinnosť slúžiť. Nespokojnosť rastie na oboch stranách, preto spoločne hľadáme mechanizmus, ako situáciu riešiť. Naše závery chceme predložiť na ministerstvo zdravotníctva. Prizvali sme aj zdravotné poisťovne, ale zatiaľ nepredložili žiadny návrh,“ vysvetlil krajský lekár Július Zbyňovský.
Lekári v tom majú jasno
Zhodne tvrdia, že pohotovosť po 22. hodine nie je vyťažená, ale oni v ambulancii musia byť. Hneď pokračujú v svojej praxi, takže v službe sú často 36 hodín. V menších okresoch, kde je menej lekárov, majú služby aj 7–krát v mesiaci. Nepáči sa im ani nízke odmeňovanie.
Počas týždňa za malú službu dostávajú zhruba 3 eurá na hodinu a cez víkendy a sviatky za 24-hodinovú službu asi 4,5 eura na hodinu. Sú okresy, kde je suma ešte nižšia, keďže zdravotné poisťovne ich platia nie na základe výkonov, ale počtu obyvateľov v zdravotnom obvode. Časť z tejto odmeny od 1,20 do 1,80 eura ešte musia vyčleniť pre zdravotnú sestru.
„Ocenil by som, keby sa konečne našiel primeraný systém odmeňovania porovnateľný s Európou,“ povedal nám praktický lekár Dušan Divulit z Bardejova.
Sabinovčanov ošetrujú v Prešove
Jediným okresom, kde si už pred rokom presadili výnimku a na pohotovostiach slúžia len do 22. hodiny je Sabinov. Potvrdil nám to praktický lekár František Čillík.
„Podľa mňa sú pohotovosti na 75 percent zneužívané. Večer nám prídu len pacienti z krčmových bitiek a tých aj tak sanitka odvezie do prešovskej nemocnice na úrazovú chirurgiu. Súčasná forma LSPP je naozaj na zváženie a nikde v Európe to už tak nefunguje,“ vyslovil názor Čillík.
Obyvatelia Sabinova a okolia teda musia v noci cestovať za ošetrením do Prešova. „ Nemáme problém ošetriť v našich ambulanciách všeobecných lekárov, pediatrov aj stomatológov aj Sabinovčanov. Lekárov máme dosť a služba na nich vychádza raz do mesiaca,“ konštatovala riaditeľka Polikliniky Sekčov Monika Pažinková.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári