PREŠOV. Kroniky mesta Prešov si už môže pozrieť každý cez svoj monitor. K dispozícii sú vo formáte PDF, kliknúť sa na ne dá aj na mestskej stránke.
V Prešove sa kronika píše každoročne, po jej dokončení ju obvykle slávnostne podpisuje primátor a najstarší člen zastupiteľského zboru. Prvým systematickým prešovským kronikárom bol Belo Klein Tesnoskalský.
V posledných rokoch dodávala mestská kronikárka hotovú knihu aj v elektronickej forme. Preto poslanec Richard Drutarovský (SaS) navrhoval, aby bola zverejnená aj na mestskej stránke.
„Zdalo sa mi nesprávne, že kronika mesta, ktorej obstaranie vyplýva zo zákona a stojí aj nemálo peňazí, nebola dostupná verejnosti. Informácie by vedeli využiť nielen žiaci, študenti, novinári, návštevníci a internetové vyhľadávače. Sám som sa pri čítaní návrhu kroniky za rok 2010 dozvedel dosť informácií, ktoré som doteraz nevedel, a niektoré z nich boli aj také, ktoré vychádzajú z inak neverejných prameňov. Preto som rád, že sa zverejňovanie kroník stalo skutočnosťou,“ konštatoval.
Mestá a obce musia zo zákona robiť svoje kroniky, hoci tak často nerobia. Svedčia o tom aj slová riaditeľka prešovského SNM – Múzea rusínskej kultúry Oľgy Glosíkovej, ktorá na pôde tejto inštitúcie založila klub kronikárov a zorganizovala výstavu unikátnych kroník a pamätných kníh.
„Stráca sa tým časť histórie,“ komentovala ignoráciu zákona zo strany niektorých samospráv.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári